Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
fundusze
07.10.2005 14:40

Wartość środków zgromadzonych w funduszach wzrosła o 5,8 proc.

Łączna wartość aktywów zarządzanych przez fundusze inwestycyjne wzrosła we wrześniu wobec sierpnia o 5,8 proc., do 53,3 mld zł - wynika z raportu przygotowanego przez Analizy Online oraz Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Ostatnie dane na temat wartości środków zarządzanych przez fundusze inwestycyjne potwierdzają świetną koniunkturę w tym segmencie rynku kapitałowego. Wrzesień przyniósł dynamikę wzrostu wartości aktywów netto na poziomie 5,8 proc., czyli zbliżoną do tempa przyrostu obserwowanego przed miesiącem" - napisano w raporcie.

Dynamika w ciągu ostatnich 12 miesięcy przekroczyła plus 52 proc., z czego nieco więcej niż 42 proc. przypada na trzy kwartały tego roku.

"Wrześniowy rekord wzrostu wartości aktywów netto nie byłby możliwy, gdyby dobra koniunktura w poszczególnych segmentach rynku kapitałowego nie była wspierana utrzymującym się dużym zainteresowaniem ofertą funduszy inwestycyjnych" - napisali autorzy raportu.

Według ich obliczeń, we wrześniu saldo wpłat i umorzeń było ponownie dodatnie i wyniosło prawie 2,1 mld zł.

"To piąty wynik w historii funduszy na naszym rynku. Łącznie od początku roku powierzyliśmy zarządzającym o 11,8 mld zł więcej niż wartość zrealizowanych w tym samym okresie umorzeń. Jest zatem duża szansa na to, że bieżący rok przyniesie lepszy rezultat w zakresie napływu środków do funduszy niż rekordowy dotychczas rok 2003" - czytamy w raporcie.

W 2003 roku zarządzający otrzymali 8,5 mld zł.

W raporcie podano, że liderami miesięcznego zestawienia są fundusze akcyjne, których aktywa wzrosły o 11 proc., przekraczając po raz pierwszy w historii granicę 5 mld zł.

"W tym przypadku trudno przecenić znaczenie świetniej koniunktury na krajowym rynku akcji, który we wrześniu przyniósł wzrost indeksu WIG o 7,8 proc., a WIG 20 aż o 10,9 proc." - napisano w raporcie.

"Konsekwencje tego widać zresztą również w przypadku funduszy stabilnego wzrostu oraz funduszy prowadzących mieszaną politykę inwestycyjną" - dodano.

Tagi: fundusze, wiadomości, gospodarka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz