Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Więcej pieniędzy w funduszach

0
Podziel się:

Fundusze inwestycyjne zakończyły 2004 rok z wyraźną przewagą nowych inwestycji nad umorzeniami. W grudniu łączne saldo wpłat i umorzeń wzrosło o 66% m/m do blisko +2 mld zł. Jest to najlepszy wynik od grudnia 2002 roku, podała w piątkowym raporcie spółka Analizy Online./ ISB/

Fundusze inwestycyjne zakończyły 2004 rok z wyraźną przewagą nowych inwestycji nad umorzeniami. W grudniu łączne saldo wpłat i umorzeń wzrosło o 66% m/m do blisko +2 mld zł. Jest to najlepszy wynik od grudnia 2002 roku, podała w piątkowym raporcie spółka Analizy Online, zajmująca się monitorowaniem ryku funduszy emerytalnych i inwestycyjnych.

„Zgodnie z naszymi obliczeniami fundusze pozyskały w ciągu ostatnich 12 miesięcy +2,9 mld zł, czyli 1/3 kwoty z roku 2003” – czytamy w raporcie spółki.

Grudniowe dodatnie saldo wpłat i umorzeń odnotowano we wszystkich grupach funduszy, stało się to pierwszy raz od maja 2003 roku.

Jak podkreślają analitycy Analiz Online, do gry o środki inwestorów powróciły fundusze polskich papierów dłużnych (PDP). W grudniu trafiło do nich ponad 680 mln zł i był to najlepszy rezultat od 1,5 roku i najlepszy wynik spośród wszystkich grup funduszy.

Natomiast cały rok 2004 nie był udany dla funduszy PDP, bo w skali 12 miesięcy przewaga umorzeń nad nowymi wpłatami wyniosła -5,9 mld zł, czyli aż 43% wartości środków, jakimi zarządzały te fundusze w grudniu 2003 roku.

„Wyniki całego 2004 roku wskazują na to, że skuszeni wynikami jakie przyniosły w ciągu ostatnich dwóch lat akcje notowane na warszawskiej giełdzie, chętniej inwestowaliśmy w bardziej ryzykowne produkty” – czytamy w raporcie.

Fundusze mieszane (MIP) pozyskały w 2004 roku prawie 2,7 mld zł wobec 2,9 mld aktywów netto w końcu grudnia 2003 roku. Do funduszy akcyjnych (AKP) powędrowało natomiast blisko 1,9 mld zł.

Kolejną grupą, która przyciągnęła uwagę i kapitał inwestorów były fundusze inwestujące na rynku zagranicznych papierów skarbowych (PDZ). W nich przewaga wpłat nad umorzeniami ukształtowała się na poziomie +1,7 mld zł. To czwarty wynik wśród wszystkich grup funduszy w 2004 roku, napisano w raporcie spółki.

Dobry wynik (+1,4 mld zł) był też udziałem funduszy stabilnego wzrostu (SWP). Jednak rok wcześniej fundusze te z wynikiem +4,4 mld zł zdeklasowały one inne formy inwestycji.

„Grudzień przyniósł odpływ środków z funduszy należących do zaledwie dwóch towarzystw i w obu przypadkach przewaga umorzeń miała symboliczny charakter” – podkreślili analitycy spółki.

W grudniu, podobnie jak przed miesiącem liderami napływu były TFI Pioneer Pekao oraz TFI BPH, które w sumie pozyskały 68% środków powierzonych przez inwestorów funduszom.

W skali całego 2004 roku liderem jest także TFI Pioneer Pekao, a za nim plasuje się TFI BZ WBK AIB.

fundusze
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)