Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Większość funduszy poniosła w czerwcu straty

0
Podziel się:

Notowania aż 3/4 jednostek i certyfikatów było w czerwcu niższe niż w maju.

Większość funduszy poniosła w czerwcu straty
(PAP/EPA)

Na blisko 450 jednostek i certyfikatów funduszy inwestycyjnych wycenianych w różnych walutach i działających w okresie nie krótszym niż miesiąc, notowania aż 3/4 były w czerwcu niższe niż w maju.

W pierwszej dziesiątce funduszy z najwyższą stopą zwrotu znalazły się głównie fundusze zamknięte wyceniane raz na miesiąc lub kwartał, należące do grup funduszy mieszanych zagranicznych bądź sekurytyzacyjnych. Wśród nich znalazł się tylko jeden fundusz otwarty Superfund SFIO Subfundusz Alternatywny MAX, którego jednostka wyceniana w EUR wzrosła o +11,4 proc., a w PLN o +10,2 procent.

Dodatnie stopy zwrotu wypracowało jeszcze kilka funduszy hedgindowych zarządzanych przez Superfund TFI, kilka zagranicznych funduszy ochrony kapitału, wszystkie fundusze gotówkowe i rynku pieniężnego oraz pojedyncze produkty z pozostałych grup.

Poza grupą RPP, wszystkie pozostałe średnie skończyły miesiąc na minusie. Największe straty w czerwcu poniosły fundusze inwestujące na krajowym rynku akcji, szczególnie w akcje małych i średnich spółek.

ZOBACZ TAKŻE:

Porównanie funduszy Średnio straciły one w czerwcu -12,2 proc., i odpowiednio blisko -30 proc. od początku roku. Straty funduszy akcji polskich uniwersalnych były tylko niewiele niższe, średni spadek jednostek w czerwcu wyniósł -11,1 proc., a od początku roku -25,5 procent.

Do tak słabych wyników przyczyniły się znaczne spadki cen akcji na warszawskiej giełdzie. Główne indeksy, trzeci miesiąc z rzędu zakończyły miesiąc na minusie.

W czerwcu indeks WIG zszedł do poziomów najniższych od 2 lat, tracąc w ciągu miesiąca -11,8 proc., czyli niewiele mniej niż w fatalnym dla rynku akcji, styczniu tego roku. W efekcie od początku roku Warszawski Indeks Giełdowy stracił już ponad -26 proc., a w ciągu ostatnich 12 miesięcy już -38 procent.

W grupie warszawskich indeksów sektorowych, najwięcej spadały te, które są powiązane z budownictwem, WIG-deweloperzy spadł o -22,4 proc., zaś WIG-budownictwo stracił -15,4 procent.

Duże spadki odnotowały również spółki z branży paliwowej, których indeks stracił w ciągu miesiąca -15,9 proc. Powyżej 10 proc. straciły jeszcze WIG-spożywczy (-12,2 proc.) oraz WIG-banki (-13,0 proc.). Dużym spadkom oparł się jedynie indeks spółek z branży telekomunikacyjnej, który stracił zaledwie -0,7 proc., głównie dzięki wzrostowi cen akcji Telekomunikacji Polskiej o niecały +1 procent.

Jest to jak na razie najbardziej odporny sektor, w ciągu ostatnich 6 miesięcy stracił jedynie -5 proc. W tym czasie najwięcej stracił indeks branży deweloperskiej -40 procent.

Do ogólnie złego obrazu należy jeszcze dodać indeksy spółek o mniejszej kapitalizacji, czyli indeksy mWIG40 i sWIG80, które traciły odpowiednio -15,4 proc. i -11,7 proc. Najmniejsze spadki odnotowały spółki największe, tzw. bluechipy, których indeks WIG20 stracił w minionym miesiącu -10,8 procent.

ZOBACZ TAKŻE:

fundusze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)