10 kluczowych wydarzeń gospodarczych w stulecie niepodległej Polski
Bez reformy Władysława Grabskiego nie mielibyśmy w portfelach złotówek, bez Edwarda Gierka - nowoczesnych rafinerii i zakładów samochodowych. Współczesny biznes zawdzięczamy z kolei dwóm osobom - Mieczysławowi Wilczkowi i Leszkowi Balcerowiczowi. Do tego dochodzą gigantyczne inwestycje energetyczne, przemysłowe, infrastrukturalne, które ukształtowały Polskę. Z okazji 100-lecia niepodległości przygotowaliśmy subiektywny przegląd najważniejszych wydarzeń w historii gospodarczej kraju.
Reforma Władysława Grabskiego
Władysław Grabski wraz ze swoim rządem ekspertów przeprowadził w 1924 r. szereg zmian skarbowo-walutowych, które miały uzdrowić finanse Polski. Jedną z najważniejszych było zastąpienie marki polskiej złotym polskim.
Reforma walutowa doprowadziła do ustabilizowania sytuacji gospodarczej i pozwoliła na rozwój kraju w latach 20. i 30. XX wieku. W latach 1924 - 1930 roku Polska cieszyła się często nadwyżką budżetową.
"Reforma walutowa w 1924 r. była wielkim dziełem, które uratowało Polskę od nieuniknionej katastrofy nie tylko gospodarczej, lecz i politycznej i postawiło niewzruszone, zdrowe podstawy pod rozwój życia państwowego i ekonomicznego Polski" - tak pisał o dziele Władysława Grabskiego prof. Edward Taylor, ekspert w dziedzinie tematyki skarbowej.