Do debiutu szykują się banki

Z tego co do tej pory wiadomo, największą ofertą może być sprzedaż przez giełdę akcji Raiffeisen Bank Polska. Deadline dla tej transakcji został ustalony przez KNF na połowę przyszłego roku, ale według wypowiedzi jednego z członków zarządu austriackiego Raiffeisen Bank International ze stycznia, IPO nie będzie odkładane na ostatnią chwilę i niewykluczone, że debiut nastąpi jeszcze w tym roku. - Będzie to potencjalnie duża transakcja - ocenia Filip Gorczyca. Według nieoficjalnych informacji, oferta może objąć ponad 25 procent akcji banku.

Raiffeisen Bank Polska zarobił w 2014 roku 337 milionów złotych, czyli o 129 procent więcej niż rok wcześniej. Wartość udzielonych kredytów zwiększyła się w ciągu roku o 6 procent do prawie 40 miliardów złotych, a depozyty klientów o 9 procent do niecałych 33 miliardów.

Komisja Nadzoru Finansowego dąży do tego, żeby wszystkie duże banki działające w Polsce były spółkami publicznymi. Na giełdzie jest notowanych kilkanaście banków, w tym 14 w indeksie WIG-Banki.

Notowania indeksu WIG-Banki na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy

KNF wymusza taki krok przy okazji na przykład przejęć, których w ostatnim czasie w sektorze było całkiem sporo. Udziela warunkowego pozwolenia, przy zobowiązaniu wejścia banku na giełdę. Dokładnie to stało się przy przejęciu Polbanku przez Raiffeisen.

Nieco inaczej wygląda sprawa z Bankiem Pocztowym. Nie ma tu żadnego przymusu. - To decyzja strategiczna związana z wyjściem z akcjonariatu PKO BP, w którego rękach jest 25 procent akcji - komentuje Maciej Jacenko, ekspert IPO w BESI. - Prowadzone są już zaawansowane rozmowy w tym temacie. Chociaż sam bank jest niewielki na tle konkurencji, może to być bardzo ciekawa oferta na kilkaset milionów złotych, połączona z podwyższeniem kapitału przez bank o szacowanej wartości około 200 milionów złotych.

W kwietniu Bank Pocztowy zaktualizował strategię do 2018 roku. Ma się skoncentrować na oferowaniu prostych produktów w silnej współpracy z Pocztą Polską. Jeszcze w tym roku chce uruchomić bankowość mobilną i rozpocznie oferowanie polis do kont i kredytów wspólnie z niedawno powołanym Pocztowym Towarzystwem Ubezpieczeń na Życie.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Teodor1965
62.50.167.* 2015-05-06 09:26
Co czkawka po skoku na kasę z OFE. Czego nierząd się spodziewał.
ZK590
83.26.204.* 2015-05-06 07:44
Nie znam się na giełdzie ale nawet dla takiego laika ja jest oczywiste, że do rozruszania giełdy potrzebny jest KAPITAŁ a nie kolejne oferty.
jurek624
217.99.28.* 2015-05-05 23:40
Ci co chcą zainwestować niech popatrzą jak przebiegają notowania na JSW obdarli ludzi ze skóry skończyła darmowa kasa i przestroga dla naiwnych nic nie inwestujcie bo wszystko stracicie
Zobacz więcej komentarzy (20)