Afera FOZZ

Ekstradycja z USA Dariusza Przywieczerskiego, skazanego za udział w niewyjaśnionej do końca aferze FOZZ, to kolejny rozdział sprawy, w której Skarb Państwa został narażony na straty sięgające kilku miliardów dolarów.

Fundusz Obsługi Zadłużenia Zagranicznego został powołany w 1989 roku przez Sejm PRL IX kadencji, jako jeden z państwowych funduszy celowych, którego oficjalnym celem była spłata polskiego zadłużenia zagranicznego oraz gromadzenie i gospodarowanie środkami finansowymi przeznaczonymi na ten cel.

Mechanizm miał być prosty - fundusz powinien był skupować na rynku wtórnym zagranicznych długów PRL po obniżonych cenach wynikających z niskich notowań długu.

W praktyce działalność Funduszu skupiała się na wyprowadzaniu środków na konta firm powiązanych z zarządem, co doprowadziło do jednej z najgłośniejszych afer gospodarczych III RP. Po kilkunastoletnim procesie sądowym kierownictwo FOZZ, w tym Grzegorza Żemka i Janinę Chim oskarżanych o zagarnięcie ok. 350 mln dolarów, skazano na kary więzienia. Żemek usłyszał wyrok 9 lat pozbawienia wolności, a Chim 6 lat.


Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie