AAA Sprzedam kościół

W wielkopolskiej miejscowości Niemczyn na sprzedaż wystawiono działkę z... kościołem. Jak można było dowiedzieć się z ogłoszenia biura nieruchomości Furman, cena za 7200-metrową posesję z 133-metrowym kościołem na jej terenie wynosiła 28 tys. zł.

Nieruchomość to XIX-wieczny kościół ewangelicki, zbudowany z czerwonej cegły na kamiennych fundamentach. Nie wiadomo kiedy ostatnio budynek był wykorzystywany do celów sakralnych. Jednak jak zapewniła money.pl przedstawicielka biura nieruchomości, kościół mógł trafić na wolny rynek, musiał zostać zdesakralizowany.

Pozwala na to Kodeks Prawa Kanonicznego. "Jeśli jakiś kościół nie nadaje się już w żaden sposób do sprawowania w nim kultu Bożego i nie ma możliwości odrestaurowania go, może być przeznaczony przez biskupa do użytku świeckiego, ale nic niewłaściwego" - stanowią kościelne przepisy.

Zaledwie kilka dni po nagłośnieniu sprzedaży tej niezwykłej nieruchomości, oferta została zdjęta z serwisów ogłoszeniowych. Co powstanie w dawnym kościele, czas pokaże.

Jak pokazują zagraniczne przykłady, pomysłów na zagospodarowanie byłych obiektów sakralnych może być wiele. Zobaczcie sami.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie