Jan Albin Goetz Okocimski

Właściciel największego w Galicji Browaru Krakowskiego, na fundamentach którego powstał później Browar Okocim. Był również aktywnym politykiem, działaczem samorządowym i społecznym.

W uznaniu swoich zasług na polu gospodarczym i filantropijnym otrzymywał liczne tytuły. Od cesarza austriackiego Franciszka Józefa - tytuł barona. W okresie międzywojennym został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Po śmierci Jana Albina Goetza Okocimskiego w 1931 r. browar i fabryka przetworów słodowych przeszła w ręce jego syna Antoniego.

Wojna była łaskawa dla zabudowań przemysłowych Goetzów. Browar, wciąż zarządzany przez członków rodu, wznowił działalność w 1945 r. Niestety już rok później został znacjonalizowany i przekształcony w Zakłady Piwowarskie w Okocimiu. Obecnie właścicielem jest koncern Carlsberg

Świadectwem czasów świetności tego rodu jest kompleks pałacowy, znany jako Pałac Goetza, który w 2007 r. powrócił do rąk spadkobierców przedsiębiorcy.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
pola
2018-11-05 18:30
Bez wątpienia pozycja Kulczyka w tym zestawieniu zasłużona.Wiek historii, tyle postaci i On. Szkoda, że buduje się też spiskową teorię podważającą wiarygodność.
Jewdokia
2017-10-05 23:23
Właściwie to nic się nie zgadza w tej notce biograficznej.
Najpierw powstał browar w Okocimiu. Browar Krakowski został później odkupiony.
Po śmierci Jana Albina majątek odziedziczyła czwórka rodzeństwa - trzy siostry (zamężne za Włodkiem, Badenim i Komornickim).
Spadkobiercy nic nie odzyskali po 1989 - ani akcji browaru, ani pałacu, ani gruntów rolnych czy leśnych.
ls42
2016-11-21 21:43
Znacjonalizowano, znacjonalizowano, znacjonalizowano. Obecnie też najchętniej by znacjonalizowano. Z drugiej strony jestem za sprawiedliwością społeczną ale przecież każdy inaczej to rozumie i nie chodzi o to by wszyscy klepali te samą biedę pod dyktando prezesa
Pokaż wszystkie komentarze (125)