Wcześniejsza i wyższa emerytura, 7-godz. dzień pracy, barbórka, czternastka, prawo do codziennego posiłku regeneracyjnego, deputaty węglowe, "ołówkowe"

O przywilejach tej grupy w ostatnim czasie jest najgłośniej, a to za sprawą prób ograniczania dodatkowych uprawnień w obliczu katastrofalnej sytuacji finansowej poszczególnych firm z branży.

Najpierw Kompania Węglowa, później Jastrzębska Spółka Węglowa, a także LW Bogdanka… kolejne spółki biorą się za likwidację deputatów węglowych, czyli uprawnienia emerytów i rencistów do darmowego węgla, który najczęściej jest wypłacany w formie ekwiwalentu pieniężnego.

Nie zapominajmy, że deputaty, to tylko jeden z serii przywilejów. Górnicy mają możliwość przejścia na emeryturę już po 25 latach pracy i do tego mogą liczyć na znacznie wyższe uposażenie emerytalne niż inni emeryci. Czynni zawodowo wciąż cieszyć się mogą nagrodą w postaci czternastej pensji.

W górnictwie jednak znajdziemy także tak egzotyczne pozostałości po poprzedniej epoce, jak np. "ołówkowe", czyli uprawnienie potwierdzone "Kartą górnika" z 1981 r., gwarantujące dzieciom zatrudnionych dodatkowe pieniądze z okazji rozpoczęcia nauki w szkole.

Czytaj także
Polecane galerie