Donald Tusk już szykuje się by 1 grudnia oficjalnie objąć stanowisko szefa Rady Europejskiej. Dopóki był premierem, Money.pl cyklicznie sprawdzał, ile z zapowiedzi złożonych w expose wcielił w życie, co prezentowaliśmy w naszym specjalnym wskaźniku - Tuskometrze. Czas więc, by przyjrzeć się, jak radzi sobie jego następczyni - Ewa Kopacz. Dlatego zaczynamy publikację Kopaczometru, czyli indeksu, który będzie obrazował stan realizacji obietnic złożonych przez nową panią premier w jej expose.

Wygłaszając expose w Sejmie nowa premier przedstawiła pokaźną listę zadań, które zamierza zrealizować wraz ze swoimi ministrami. Część z nich to plany długoterminowe - ich urzeczywistnienie przekraczać będzie ramy tej kadencji, która kończy się w przyszłym roku, a nawet następnej. Ile z nich zostanie urzeczywistnione, a ile zostanie pustą obietnicą - pokażą nadchodzące miesiące.

Podobnie jak w przypadku planów Donalda Tuska, cele przedstawione przez premier 1 października podzieliliśmy na pięć kategorii i wybraliśmy najważniejsze z nich - z punktu widzenia działania państwa i życia obywateli. Za każdy z działów szefowa rządu może otrzymać 20 proc.

Tworząc Kopaczometr, przyjęliśmy też, że nie wszystkie ujęte w naszym zestawieniu cele rządu będą miały jednakową wagę procentową. I tak np. szykowane zmiany w ordynacji podatkowej dotyczące większości Polaków należą do najważniejszych i nie mogą być stawiane na równi z pulą dodatkowych pieniędzy dla żołnierzy służących dłużej. Znaczenie obu zmian wywoła bowiem inne skutki zarówno dla budżetu państwa, jak i dla obywateli.

Jeśli gabinet Ewy Kopacz zrealizuje wszystkie obietnice, wyszczególnione przez Money.pl uzyska 100 proc. Punkty procentowe za realizację przyznajemy dopiero, gdy dana zapowiedź została przyjęta przez parlament i podpisana przez prezydenta lub przeszła procedurę legislacyjną gwarantującą jej wdrożenie, albo jak w przypadku np. inwestycji drogowych i zmian w służbie zdrowia, została faktycznie wykonana. Przedstawienie projektu albo zatwierdzenie go przez rząd i Sejm nie jest punktowane.

Na razie po pierwszych tygodniach od objęcia stanowiska Ewa Kopacz nie dokonała jeszcze niczego, za co można przyznać punkty. Oto, jak przedstawiają się zamierzenia jej gabinetu w poszczególnych dziedzinach:

Finanse i bezpieczeństwo publiczne

Sprawy szeroko pojętego bezpieczeństwa nowa premier poruszyła podczas expose w pierwszej kolejności. Dlatego i my zaczynamy od tej dziedziny.

Zwiększenie wydatków na polską obronność do równowartości 2 proc. PKB Osiągnięcie poziomu 2 proc. PKB w wydatkach na obronność ma nastąpić w 2016 r.
Zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski Rząd przygotował projekt regulacji, które wprowadzają koncesję na sprzedaż w Polsce węgla z zagranicy (wydawał je będzie Urząd Regulacji Energetyki). Projekt określa też wymogi jakościowe węgla i zmiany w prawie zamówień publicznych preferujące produkty z UE. Nowelizację Prawa energetycznego wprowadzającego koncesję na handel zagranicznym węglem Sejm przyjął 7 listopada.
Rewaloryzacja emerytur i rent Minimalny wzrost świadczenia emerytalnego i rentowego w 2015 r. wyniesie 36 zł. Rozwiązanie obejmie tych emerytów i rencistów, których świadczenie jest niższe niż 3300 zł. Państwo przeznaczy na ten cel 3,8 mld zł w 2015 r.
39 mln zł dla żołnierzy i oficerów służących dłużej Wedle zapowiedzi premier Kopacz z expose pieniądze te mają być wyasygnowane na początku 2015 r.

Dalej o tym, co rząd premier Kopacz zrobi w sferze podatków i jak ułatwi życie przedsiębiorcom

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
aurbanski
79.185.132.* 2014-12-14 00:47
A o tym już publiczność zapomniała? http://www.polskieradio.pl/7/129/Artykul/892211,Kopacz-przeciw-finansowaniu-partii-z-budzetu-takie-wnioski-skladalismy-co-najmniej-dwukrotnie
J1512
83.9.126.* 2014-12-03 14:10
Bardzo mi "przykro" ale TERAZ JUŻ NIE WIERZE W ŻADEN METR! Ani obietnice!!!
MariaM389
87.206.118.* 2014-11-25 14:28
Wszyscy politycy obiecują dopóki nie usiądą mocno na stołku. Wtedy zapominają o swoich obietnicach, Tusk tez miał krótka pamięć, pamiętał, że coś mówił o emeryturach i emerytach, tylko nie bardzo sobie mógł przypomnieć, co mówił. I w ten sposób przedłużył wiek emerytalny
Zobacz więcej komentarzy (23)