Podobnie jak w przypadku Donalda Tuska, poprzedniego premiera, Money.pl cyklicznie sprawdza, ile z zapowiedzi przedstawionych w expose wciela w życie obecna szefowa rządu Ewa Kopacz. Na Kopaczometrze, czyli specjalnym indeksie, który pokazuje stan realizacji obietnic, właśnie pojawiły się pierwsze punkty.

Z listy spraw do załatwienia premier może skreślić już nowelizację przepisów za sprawą których w 2015 roku emeryci i renciści dostaną podwyżki, a rodzice, którzy mają troje i więcej dzieci zyskają większe ulgi podatkowe. Nie da się również ukryć, że za sprawą uruchomienia połączeń PKP Intercity obsługiwanych przez Pendolino, skrócił się czas podróży między kilkoma głównymi miastami a stolicą. Przybyło także kilkanaście odcinków dróg ekspresowych, co również zostało wspomniane w expose. W związku z tym szefowa rządu zyskuje pierwsze 13 punktów procentowych w naszym badaniu za spełnienie obietnic.

Tyle zrobił rząd przez 3 miesiące

Kategoria Stan realizacji Do zdobycia
Finanse i bezpieczeństwo publiczne [szczegóły]
3 proc. 20 proc.
Podatki i ułatwienia dla przedsiębiorców [szczegóły] 2 proc. 20 proc.
Opieka zdrowotna [szczegóły] 1 proc. 20 proc.
Edukacja [szczegóły] 0 proc. 20 proc.
Infrastruktura i transport [szczegóły] 7 proc. 20 proc.
Razem: 13 proc. 100 proc.

 

To jednak tylko kilka celów, które Ewa Kopacz przedstawiła wygłaszając w Sejmie expose. Część z nich to plany długoterminowe - ich zrealizowanie na pewno nie nastąpi w ramach obecnej kadencji, która kończy się w 2015 roku. Ile z nich zostanie urzeczywistnione, a ile zostanie pustą obietnicą - pokażą nadchodzące miesiące.

Podobnie jak w przypadku planów poprzednika, cele przedstawione w expose wygłoszonym przez premier 1 października podzieliliśmy na pięć kategorii i wybraliśmy najważniejsze z nich - z punktu widzenia działania państwa i życia obywateli. Za każdy z działów Ewa Kopacz może otrzymać 20 proc.

Tworząc Kopaczometr, przyjęliśmy też, że nie wszystkie ujęte w naszym zestawieniu cele rządu będą miały jednakową wagę procentową. I tak np. szykowane zmiany w ordynacji podatkowej dotyczące większości Polaków należą do najważniejszych i nie mogą być stawiane na równi z ulgami dla tych rodziców, którzy mają troje dzieci i więcej. Znaczenie obu zmian wywoła bowiem inne skutki zarówno dla budżetu państwa, jak i dla obywateli.

Jeśli rząd Ewy Kopacz spełni wszystkie obietnice, wyszczególnione przez Money.pl, uzyska 100 proc. Punkty procentowe za realizację przyznajemy dopiero, gdy dana zapowiedź została przyjęta przez parlament i podpisana przez prezydenta lub przeszła procedurę legislacyjną, gwarantującą jej wdrożenie, albo jak w przypadku np. inwestycji drogowych i zmian w służbie zdrowia, została faktycznie wykonana. Przedstawienie projektu albo zatwierdzenie go przez rząd i Sejm nie jest punktowane.

Zobacz, jak przedstawiają się dokonania rządu w poszczególnych dziedzinach

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
przedsiębiorca500
178.42.89.* 2015-03-12 10:41
błagam ja nie chcę szkoleń dla pracowników bo są wyszkoleni ja potrzebuję pracy dla mnie i dla ludzi których mam zatrudnić , jest taki zastój że ja poprostu bankrutuję a nie mam takich układów aby zdobyć kontrakty więc nie oddam juz podatku do naszego budżetu a banki nie powiedzą prosze nie oddawać
mat49
78.8.112.* 2015-02-09 21:21
CO SPEŁNIŁA KOPACZ? NIC . I NIE TRZEBA Z CIEMNIAĆ LUDZIOM I OPOWIADAĆ BAJKI NA DOBRANOC, DO TEGO TRZEBA CHĘCI I ROZUMU, A RZĄDZIĆ POLSKĄ TRZEBA HARYZMY I ZAPARCIA, A NIE BRAĆ KOLESI I KOLEZANKI DO RZĄDZENIA.U MNIE NIE MA POPARCIA I NIE BĘDZIE MIAŁA P.O .
Srinagarindra
77.45.44.* 2015-01-26 21:42
Bezczelna propaganda w wysokości 13 procent ! Gierek to był mały pikuś ! Siedem procent za niedorobione pendolino w sytuacji, gdy Niemcy kupują polskie pociągi nawet mając na uwadze najwyższe dla Niemca dobro a więc dobro niemieckiej firmy to chyba wystarczy. Ilu pojedzie tym pendolino ? Co ma z niego Wielkopolska - a co Polska C zaczynająca sie za Obornikami do Bałtyku w górę ? Co mamy z autostrad i dróg szybkiego ruchu jak ich nie mamy ? Jakie sukcesy ? A chyba ze to, że utrzymują się przy ZŁOTYM KORYCIE !
Zobacz więcej komentarzy (50)