Po czterech miesiącach od objęcia stanowiska premier Ewa Kopacz może pochwalić się kolejnymi obietnicami z expose, które rządowi udało się zrealizować. Przez to Kopaczometr, czyli specjalny indeks Money.pl, który pokazuje stan realizacji zapowiedzi szefowej rządu, powiększył się o nowe punkty. Tym razem to przede wszystkim skutek uruchomienia pakietów onkologicznego i kolejkowego. Rzecz w tym, że obiecywała rzeczy... już prawie gotowe.

Zmiany związane z nowymi zasadami leczenia pacjentów chorych na raka, a także próba skrócenia kolejek do lekarzy specjalistów są sztandarowymi pozycjami na liście obietnic złożonych przez Ewę Kopacz. Oba pakiety zaczęły funkcjonować. Czy spełnią swoją rolę - to już inna kwestia, którą będzie można ocenić dopiero po dłuższym czasie. W związku z tym szefowa rządu zdobyła już 30 punktów procentowych w naszym badaniu, pokazującym jak spełnia obietnice. W porównaniu do poprzedniego odczytu to skok aż o 17 punktów procentowych!

Tak wysokie noty wynikają jednak właśnie z wdrożenia zmian w służbie zdrowia, które de facto od strony formalnej zostały przygotowane jeszcze za rządów Donalda Tuska (np. ustawa wprowadzająca pakiet onkologiczny została uchwalona 22 lipca ubiegłego roku, a prezydent podpisał ją 12 sierpnia).

Tyle zrobił rząd przez 4 miesiące

Kategoria Stan realizacji Do zdobycia
Finanse i bezpieczeństwo publiczne
4 proc. 20 proc.
Podatki i ułatwienia dla przedsiębiorców
2 proc. 20 proc.
Opieka zdrowotna 15 proc. 20 proc.
Edukacja
2 proc. 20 proc.
Infrastruktura i transport
7 proc. 20 proc.
Razem: 30 proc. 100 proc.

 

Ułatwienia dla pacjentów są jednak tylko ułamkiem zadań, które Ewa Kopacz postawiła przed swoim gabinetem wygłaszając w Sejmie expose. Część z nich to plany długoterminowe - ich zrealizowanie na pewno nie nastąpi przed wyborami parlamentarnymi, które czekają nas w tym roku jesienią. Ile z nich rząd PO-PSL spełni do końca kadencji, a ile zostanie pustą obietnicą - pokażą przedwyborcze miesiące.

Podobnie jak w przypadku planów Donalda Tuska - poprzednika pani premier - cele przedstawione w expose wygłoszonym przez nią 1 października podzieliliśmy na pięć kategorii i wybraliśmy najważniejsze z nich - z punktu widzenia działania państwa i życia obywateli. Za każdy z działów Ewa Kopacz może otrzymać 20 proc.

Czytaj więcej Kto zapracował na sukcesy premier Kopacz? Bartosz Wawryszuk pokazuje, ile pracy pani premier włożyła w spełnienie zapowiedzi z expose.
Tworząc Kopaczometr, przyjęliśmy też, że nie wszystkie ujęte w naszym zestawieniu cele rządu będą miały jednakową wagę procentową. I tak np. szykowane zmiany w ordynacji podatkowej dotyczące większości Polaków należą do najważniejszych i nie mogą być stawiane na równi z ulgami dla tych rodziców, którzy mają troje dzieci i więcej. Znaczenie obu zmian wywoła bowiem inne skutki zarówno dla budżetu państwa, jak i dla obywateli.

Jeśli rząd Ewy Kopacz spełni wszystkie obietnice, wyszczególnione przez Money.pl, uzyska 100 proc. Punkty procentowe za realizację przyznajemy dopiero, gdy dana zapowiedź została przyjęta przez parlament i podpisana przez prezydenta lub przeszła procedurę legislacyjną, gwarantującą jej wdrożenie, albo jak w przypadku np. inwestycji drogowych i zmian w służbie zdrowia, została faktycznie wykonana. Przedstawienie projektu albo zatwierdzenie go przez rząd i Sejm nie jest punktowane.

Zobacz, jak przedstawiają się dokonania rządu w poszczególnych dziedzinach

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
wojtt
94.251.146.* 2015-02-09 13:20
to jakies absurdy!
Konrad Różycki
82.219.14.* 2015-02-09 12:52
Czytam, oczy przecieram... To żart ? Prima aprlilis wcześniej niż zwykle ?
syzyf
89.73.242.* 2015-02-09 10:38
"Zmiany związane z nowymi zasadami leczenia pacjentów chorych na raka, a także próba skrócenia kolejek do lekarzy specjalistów są sztandarowymi pozycjami na liście obietnic złożonych przez Ewę Kopacz. Oba pakiety zaczęły funkcjonować. Czy spełnią swoją rolę - to już inna kwestia, którą będzie można ocenić dopiero po dłuższym czasie. W związku z tym szefowa rządu zdobyła już 30 punktów procentowych w naszym badaniu, pokazującym jak spełnia obietnice. W porównaniu do poprzedniego odczytu to skok aż o 17 punktów procentowych!"Kopaczometr to prymitywna propagandówka rządowa.Jak można dawać punkty za pakiet onkologiczny i kolejkowy skoro oba są bezlitośnie krytykowane przez lekarzy i specjalistów od ochrony zdrowia.Te 15 punktów za ochrone zdrowia dane są wyraźnie przedwcześnie.Widocznie autorzy tego zestawienia pracują na zamówienie rządu i dbają o dobry image tej instytucji.Dopiero gdy ktoś z nich zachoruje przekona się jak funkcjonują oba pakiety zdrowotne.Życzę im tego serdecznie.
Zobacz więcej komentarzy (267)