Pięć miesięcy po objęciu teki premiera Ewa Kopacz doprowadziła do  spełnienia następnej z wielu obietnic, które złożyła wygłaszając expose. W ten sposób Kopaczometr, czyli indeks portalu Money.pl, który pokazuje stan realizacji zapowiedzi szefowej rządu, powiększył się o nowe punkty. Tym razem z listy zadań do wykonania szefowa rządu PO-PSL może skreślić wprowadzenie przepisów umożliwiających pomoc dla polskich firm, dotkniętych przez rosyjskie embargo.

W związku z tym szefowa rządu zdobyła już 33 punkty procentowe w naszym badaniu, pokazującym jej determinację w spełnianiu obietnic. W porównaniu do poprzedniego odczytu to wzrost o 3 punkty procentowe. Dla porównania Donald Tusk po 5 miesiącach od wygłoszenia expose, mógł się pochwalić dużo skromniejszym wynikiem - miał wówczas tylko 9,5 punktu procentowego.

Nowe punkty wynikają z wejście w życie ustawy antykryzysowej, która ma pomóc firmom, które ucierpiały wskutek rosyjskiego embarga na polską żywność. O dofinansowanie ubiegać się mogą przedsiębiorcy zajmujący się handlem, przetwórstwem, transportem lub hodowlą zwierząt i uprawą rolną, jeśli ich sprzedaż spadła o co najmniej 15 proc. w ciągu trzech miesięcy po 6 sierpnia 2014 roku, w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych pomoże firmom wypłacić część pensji pracowników przy przestoju lub po skróceniu ich czasu pracy (do 1,1 tys. zł). Pieniądze będzie można też otrzymać na opłacenie składek na ubezpieczenie społeczne zatrudnionych i dofinansowania szkoleń (do 11,3 tys. zł). Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wyda na ten cel po 250 mln zł w 2015 i 2016 roku.

Tyle zrobił rząd przez 5 miesięcy

Kategoria Stan realizacji Do zdobycia
Finanse i bezpieczeństwo publiczne
4 proc. 20 proc.
Podatki i ułatwienia dla przedsiębiorców
5 proc. 20 proc.
Opieka zdrowotna 15 proc. 20 proc.
Edukacja
2 proc. 20 proc.
Infrastruktura i transport
7 proc. 20 proc.
Razem: 33 proc. 100 proc.

Pomoc dla przedsiębiorców to jednak tylko jeden z wielu  celów, które Ewa Kopacz postawiła przed swoim gabinetem, wygłaszając w sejmie expose. Część z nich to projekty zaplanowane na nadchodzące lata - ich realizacja na pewno nie nastąpi przed wyborami parlamentarnymi, które nieuchronnie się zbliżają. Ile z nich koalicyjny gabinet spełni w tej kadencji, a ile zostanie jedynie pustą obietnicą - pokażą najbliższe miesiące.

Podobnie jak w przypadku planów Donalda Tuska - poprzednika Ewy Kopacz - obietnice z expose wygłoszonego przez nią 1 października podzieliliśmy na pięć kategorii i wybraliśmy najważniejsze z nich - z punktu widzenia działania państwa i życia obywateli. Za każdy z działów pani premier może otrzymać 20 proc.

Tworząc Kopaczometr, przyjęliśmy też, że nie wszystkie ujęte w naszym zestawieniu projekty rządu będą miały jednakową wagę procentową. I tak np. szykowane zmiany w ordynacji podatkowej dotyczące większości Polaków należą do najważniejszych i nie mogą być stawiane na równi z ulgami dla tych rodziców, którzy mają troje dzieci i więcej. Znaczenie obu zmian wywoła bowiem inne skutki zarówno dla budżetu państwa, jak i dla obywateli.

Jeśli rząd Ewy Kopacz spełni wszystkie obietnice, wyszczególnione przez Money.pl, uzyska 100 proc. Punkty procentowe za realizację przyznajemy dopiero, gdy dana zapowiedź została przyjęta przez parlament i podpisana przez prezydenta lub przeszła procedurę legislacyjną, gwarantującą jej wdrożenie, albo jak w przypadku np. inwestycji drogowych i zmian w służbie zdrowia, została faktycznie wykonana. Przedstawienie projektu albo zatwierdzenie go przez rząd i sejm nie jest punktowane.

Jak przedstawiają się postępy rządu w poszczególnych dziedzinach? O tym na kolejnych stronach

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
szasiek
93.105.242.* 2015-06-21 10:22
kopacz ? nie znam gościa .
francopilot
89.73.157.* 2015-03-06 09:06
[...]

### Post usunięty z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl ###

[...]


Proszę się zdecydować na jeden nick.
BKJan
89.73.157.* 2015-03-06 09:04
-genderowa ustawa 'przemocowa'
-szesciolatki do szkół/po odrzuceniu 2 inicjatyw obywatelskich i wniosku o referendum/
-wprowadzenie żywności GMO
-wygaszanie/restrukturyzacja górnictwa/chwilowo odwleczone/
a w najbliżej przyszłości pakiet POstępowy;"małżeństwa'homoseksualne,wychowanie seksualne w przedszkolach,eutanazja...to tylko obietnicze 'sukcesy'z ostatniego okresu "naszej' premiery!
Zobacz więcej komentarzy (249)