- Włosy są papierkiem lakmusowym organizmu. Jeśli coś się z nimi dzieje, to bez wątpienia należy skontrolować nasze zdrowie - wyjaśnia Magdalena Pankowska, specjalista trycholog z poradni Hairmedica, zajmującej się kondycją włosów. Łysienie nie tylko jest spowodowane wiekiem i uwarunkowaniami genetycznymi. Stres, niedobory witamin i minerałów, a nawet zanieczyszczenie środowiska - to najczęściej przyczynia się do jego przyspieszenia. Proces można jednak w pewnym stopniu powstrzymać.

Ciężka praca i zanieczyszczenie środowiska

Tak zwane łysienie androgenowe, czyli łysienie typu męskiego, to główna przyczyna wypadania włosów u mężczyzn. Stanowi dziewięćdziesiąt pięć procent wszystkich przypadków. - Początkowo objawia się w postaci zakoli, czyli cofającej się linii włosów i przerzedzenia w okolicy wicherka na szczycie głowy - wyjaśnia Pankowska. Zacząć łysieć możemy już nawet w wieku dwudziestu lat. Na głowie obserwujemy pojawianie się coraz większych kątów czołowo-skroniowych, czyli  wspomnianych zakoli. Potem owłosienie przerzedza się na całej głowie.

To, w jakim stopniu może nas dotknąć, zależy od wielu składowych. Głównymi są uwarunkowania genetyczne. Na te niestety nie mamy wpływu. Jak szybko będziemy łysieć? Przypadłość dziedziczymy po rodzicach, zarówno po matce jak i ojcu. Przykładowo, jeśli nasz dziadek od strony matki wyłysiał dość młodo, może to oznaczać, że i my szybko wyłysiejemy.

Proces łysienia w pewnym stopniu zależy także od innych czynników. Na nie akurat mamy wpływ. Stąd, mimo posiadania niefortunnego zestawu genów, możemy spowolnić ten proces. - Zła dieta, wysiłek fizyczny, duży stres podnoszą poziom testosteronu. Wszystko nakłada się na siebie i wpływa na intensywność łysienia androgenowego - wyjaśnia Pankowska.

Także zanieczyszczenie powietrza i wody mają wpływ na wypadanie włosów. - To wszystko sprawia, że skóra może się przetłuszczać, jest niedotleniona. W efekcie może się czopować i powodować nadczynność gruczołów łojowych. To z kolei powoduje łojotok, stany zapalne i łojowe zapalenie skóry - wymienia Pankowska. - Łojotok i przetłuszczanie skóry to bezpośrednie czynniki wzmagające łysienie androgenowe - wyjaśnia trycholog.

W przypadku łojotoku, wymagane jest leczenie dermatologiczne. - Rozpoczynamy je od oczyszczenia i odświeżenia skóry, aby uczynić ją chłonną. Należy doprowadzić wszystkie funkcje skóry do prawidłowego stanu - tłumaczy Pankowska. - Dopiero wtedy można zająć się problemem łysienia. Najskuteczniejszą z kuracji jest płytsza forma mezoterapii. Jest to zabieg, gdzie panowie samodzielnie stymulują skórę specjalnym urządzeniem do nakłuwania.

Do tego używa się specjalnych małych walców z odpowiednią liczbą igieł. Walcem nakłuwamy skórę. - Robimy to po to, aby pogłębić mieszki włosowe, w których znajdują się cebulki włosowe. W ten sposób otwierane są mikrokanały. Dzięki temu preparaty na łysienie wchłaniają się głębiej i docierają do brodawek włosa. Tam preparaty potęgują mitozę. Podział komórkowy jest większy. Cebulka włosa rozszerza się w mieszku rozpychając go - opisuje zabieg Pankowska. - W efekcie otrzymujemy grubsze i gęstsze włosy.

Jest to najskuteczniejsza z metod leczenia. Kosztuje od stu do dwustu złotych miesięcznie. Na początku kurację należy stosować intensywnie, następnie zmniejszać jej częstotliwość.

Na następnej stronie dowiesz się, czy można powstrzymać proces łysienia

Czytaj także
Polecane galerie
Jan774
212.7.215.* 2020-08-12 11:43
U mnie był problem z łysieniem, czego ogólnie się spodziewałem, bo to chyba problem dziedziczny, ale liczyłem na to, że uda się ten problem jakoś skutecznie ograniczyć, ale tyle co różnych produktów kupowałem to nic nie dawało efektów. Ostatecznie polecili mi znajomi szampon https://kv1.pl/pl/p/Intense-Anti-Hair-Loss-Shampoo-4.1-200ml/381 i faktycznie od jakiegoś czasu mam wrażenie, że lepiej jakoś to wygląda i ten problem łysienia została zahamowany, i nawet widzę trochę wzrost włosów więc wydaje mi się, że może to będzie dobra opcja dla Ciebie.
hekki
188.147.33.* 2019-12-30 23:15
najpewniejszy jest przeszczep włosów, te wszystkie środki to moim zdaniem strata pieniędzy. Dobre opinie ma dr Osuch dlatego zapisałem się do niego na konsultacje. Po nowym roku jade do warszawskiej kliniki Dr Osuch Clinic
maciejon
89.72.149.* 2019-04-19 09:30
Ja na sobie właśnie testuję kosmetyki biotebal przeciw wypadaniu włosów i jestem zadowolony. Włosów wypada już znacznie mniej i zrobiły się też mocniejsze, więc mam nadzieję, że wkrótce uda mi się skutecznie zahamować łysienie