Największy dłużnik Polski winien jest Skarbowi Państwa ponad miliard dolarów - to w przeliczeniu 4 miliardy złotych. To mniej więcej tyle, ile do tej pory rząd wypłacił w ramach programu 500+. Za taką kwotę można by również sfinansować budowę dwóch Stadionów Narodowych.

Łącznie wszystkie należności państw obcych wobec Polski, wraz z prognozowanymi odsetkami, wynoszą 5,8 mld zł! Skąd tak duże zadłużenie?

Największym polskim dłużnikiem jest Irak, którego zobowiązania wobec naszego kraju sięgają jeszcze lat 80., a od lat 90. przestały być spłacane. To nie koniec długów, które pamiętają poprzednią epokę.

Jak wynika z udostępnionych przez resort finansów wyliczeń, łącznie tego typu należności zaległe wobec Skarbu Państwa wynosiły 30 czerwca 2016 r. prawie 4,6 mld zł! To sporo dla kraju, którego deficyt budżetowy wynosi obecnie 13,6 mld zł.

A to jedynie część należności. Wśród dłużników Polski są także kraje, które otrzymały od polskiego rządu kredyty w ramach wspierania polskiego eksportu. Chodzi o należności z tytułu międzyrządowych umów o udzieleniu kredytu, finansujących polski eksport. Tu również kwota robi wrażenie, bo jak wynika z danych MF, stan należności na 31 grudnia 2015 r. wynosi obecnie 1,7 mld zł plus 85,8 mln zł prognozowanych odsetek!

W sumie lista dłużników Polski z tego tytułu liczy dziewięć krajów. Kto i ile jest winien Skarbowi Państwa? Zobaczcie sami w naszej galerii.

Czytaj także
Polecane galerie