Elon Musk i kolonizacja Marsa

Nazywany cudownym dzieckiem nowych technologii, założyciel takich firm jak: PayPal, SpaceX i Tesla Motors, przedstawił właśnie plan kolonizacji Marsa.

Miliarder chce założyć kolonie ludzkie na powierzchni Marsa i już rozpoczął prace nad budową olbrzymiej rakiety wyposażonej w przedział załogowo-towarowy zdolny do transportu dużej liczby ludzi i dużej ilości towarów, która umożliwi w przyszłości podbój Czerwonej Planety.

Rejsy miałyby odbywać się w czasie najkorzystniejszego układu planet, czyli co 26 miesięcy. Pierwszy - już w 2024 r. Wcześniej na Marsa wysłana ma zostać bezzałogowa kapsuła.

Elon Musk jest zaprawiony w kosmicznych podbojach. Swoją firmę Space Exploration Technologies Corporation założył w 2002 roku. SpaceX wkrótce stała się wpływowym prywatnym graczem na kwitnącym rynku komercyjnego podboju kosmosu.

To właśnie Falcon 1 wyprodukowana w firmie Muska jako pierwsza w historii astronautyki prywatna rakieta umieściła na orbicie okołoziemskiej satelitę. SpaceX zdobył również spektakularny kontrakt z NASA na loty zaopatrzeniowe do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a także dziesiątki innych komercyjnych wypraw z udziałem jego sprzętu na zlecenie firm prywatnych i innych agencji kosmicznych. Co najważniejsze, to również Musk zmienił podejście do sprzętu kosmicznego udowadniając, że może on być wielokrotnie używany.

Teraz miliarderowi przyświeca jeszcze jeden cel - obniżenie kosztów kosmicznych projektów. Jak przekonuje, przy obecnych kosztach na poziomie 10 mld dol. od osoby stworzenie samowystarczalnej cywilizacji jest praktycznie niemożliwe. - Naszym celem jest obniżenie tego kosztu do ceny przeciętnego domu w USA, czyli ok. 200 tys. dolarów" - dodał.

Za mniej więcej tyle samo podróże kosmiczne oferuje inny, ekscentryczny miliarder z kosmicznym zacięciem.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie