- Nie da się zrozumieć i w pełni przeżyć historii Polski bez znajomości historii Żydów polskich - przekonywał prezydent Bronisław Komorowski otwierając wczoraj Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. To pierwsza tego typu inwestycja w ramach PPP czyli Partnerstwa Publiczno Prywatnego i jedna z najdroższych. Na jego budowę wydano 320 mln złotych, z czego zdecydowana większość to pieniądze podatników.

Muzeum Historii Żydów Polskich jest pierwszą w Polsce instytucją publiczno-prywatną, stworzoną wspólnie przez rząd (w ramach budżetu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego), samorząd lokalny (budżet Warszawy) i organizację pozarządową (Żydowski Instytut Historyczny).

Z budżetu państwa i budżetu Warszawy na inwestycję wydano w sumie 180 mln złotych. Każdy podatnik wyłożył więc ponad 7 złotych. 140 mln dołożyło stowarzyszenie ŻIH, które odpowiada za sfinansowanie i organizację wystawy głównej. Stowarzyszenie zapewnia też bieżący budżet oraz działalność edukacyjną i publiczną muzeum.

Inicjatywa utworzenia Muzeum Historii Żydów Polskich narodziła się w Stowarzyszeniu Żydowski Instytut Historyczny. Na pomysł muzeum wpadli na początku lat 90. Grażyna Pawlak, która była wówczas dyrektorką Żydowskiego Instytutu Historycznego i Marian Turski, dziennikarz, a teraz także przewodniczący Rady Muzeum. Wzorem dla nich były: Muzeum Diaspory w Tel Awiwie i Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie.

Dzięki wsparciu indywidualnych oraz instytucjonalnych darczyńców z całego świata - głownie z USA i z Wielkiej Brytanii, w 1995 roku. możliwe było rozpoczęcie prac nad projektem muzeum i kontynuowanie ich - jako inicjatywy społecznej - aż do roku 2005 roku, gdy oficjalnie powołano do życia Muzeum Historii Żydów Polskich. Prace przy jego budowie ruszyły latem 2007 roku.

Dlaczego Muzeum Żydów Polskich jest wyjątkowe w Polsce? O tym na kolejnej stronie

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
dracov6664
51.37.55.* 2018-03-20 08:59
Jest jakikolwiek obraz kiedy wysysają napletki?
krakow 2610
178.43.83.* 2018-03-14 10:44
no tak Polacy buduja zydom pomniki muzea,a oni atakuja gdzie sie da Polakow ,haniebne zachowanie w muzeum w Oswiecimiu p. ambasador, teraz w muzeum Polin wolno tylko mowic o nich dobrze a co z katami zydowskimi z okresu powojennego, dlaczego jest to temat tabu ?przeciez znane sa publikacje ptyt, kaci Polakow ! itp. oburzajace !
marek.k.
188.146.35.* 2017-12-19 12:42
A gdzie informacje o członkach Narodu Wybranego utrwalających "władzę ludową" i mordujących Żołnierzy Wyklętych - Stefan Michnik, Jakub Berman, Józef Różański (Józef Goldberg), Józef Światło (Izaak Fleischfarb),
Zygmunt Bauman itd?
Zobacz więcej komentarzy (138)