Zmiana władzy oznacza nie tylko rewolucję w państwowych firmach. Często również prywatny biznes z niepokojem śledzi zmiany w rządowych ławach, bo jakkolwiek apolityczny by nie był, władza może bardzo ułatwić lub też w przykry sposób utrudnić prowadzenie interesów.

Przekonała się o tym kilka dni temu grupa biznesmenów zatrzymanych przez CBA. Agenci 11 maja zatrzymali pięć osób w związku z podejrzeniem korupcji i prania brudnych pieniędzy. Wśród zatrzymanych był Jerzy K., jeden z najbogatszych Polaków, współwłaściciel Grupy Nowy Styl.

Jego firma to należy do najdynamiczniej rozwijających się marek meblarskich w Polsce i na świecie. Ponad 85 proc. sprzedaży trafia na eksport do niemal 100 krajów na całym świecie, a zakłady produkcyjne zlokalizowane są w Polsce, Niemczech, na Ukrainie i w Rosji. Dlaczego współtwórca meblarskiej grupy znalazł się na celowników CBA?

Biuro tłumaczy że sprawa ma związek z przyjmowaniem i wręczaniem korzyści majątkowych oraz praniem brudnych pieniędzy w latach 2014 i 2015.

Jak wyliczył serwis money.pl, w tych latach Nowy Styl zdobył 6 przetargów publicznych na łączną kwotę 3,37 mln zł, otrzymał również prawo do działania w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Euro-Park Wisłosan, gdzie za 118 mln zł powstała nowa fabryka firmy.

Czytaj także
Polecane galerie