Biblia Gutenberga

4,9 miliona dolarów

O Gutenbergu i wynalazku druku uczył się w szkole każdy z nas. Pierwsza wydrukowana przez niego książka to Biblia, a kolejne egzemplarze powstawały w latach 1452-1455 w Moguncji. Mogło powstać około 200 egzemplarzy Biblii, z czego 165 papierowych i 35 pergaminowych.

Do dziś zachowało się około 48 egzemplarzy dzieła, w tym jeden w Polsce, wystawiany w Muzeum Diecezjalnym w Pelpinie.

Jedyny notowany ostatnio zakup egzemplarza Biblii Gutenberga miał miejsce w 1987 roku, cena sięgnęła wówczas około 4,9 miliona dolarów. Szacunkowa dzisiejsza wartość wynosi 25-35 milionów dolarów.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Sama prawda
2018-07-16 15:06
Rozmawia dwóch mnichów, młody ze starszym na temat zbiorów znajdujących się w tamtejszej bibliotece. - Mistrzu, wybacz, że pytam, ale co by się stało gdyby mnich przepisujący księgi się pomylił i jakieś zdanie przepisał błędnie? - Nie, to niemożliwe, nikt się nie myli. - No, ale jakby się ktoś pomylił, to co by się stało? - Mówię ci, że nikt się nie myli, znasz tekst biblii na pamięć? Przyniosę ci jedną z pierwszych kopii i zobaczysz, że nic, a nic nie odbiega od tej z której i ty się uczyłeś. Mnich poszedł po ów tekst i nie ma go godzinę, dwie, trzy. w końcu młody mnich zniecierpliwił się i poszedł szukać mistrza. Znalazł go w bibliotece siedzącego nad dwoma tekstami biblii (jeden z którego się wszyscy uczyli, a drugi ten jeden z pierwszych kopii najbliższych oryginałowi) i płacze. - Mistrzu co się stało? - W pierwszym tekście jest napisane "będziesz żył w celi bracie", a w kolejnych kopiach "będziesz żył w celibacie".
Kibler
2018-02-08 16:53
Interes życia Billa Gatesa! W zasadzie nic go ta książka nie kosztowała przeznaczył na książkę pieniądzie których w żaden inny sposób nie dałby rady wydać i ... ma coś czego nikt inny nie ma i ... już nigdy mieć nie będzie ;-)
JAnusz
2018-02-03 06:15
Ciekawe za ile by sprzedano rekopis Wojnicza gdyby Yale go w ogole chcialo sprzedac.
Pokaż wszystkie komentarze (14)