Dr Tomasz Olejniczak oraz dr Anna Pikos z katedry zarządzania Akademii Leona Koźmińskiego od trzech lat prowadzą badania nad historią biznesu. Pomysł pojawił się podczas realizacji projektu badawczego finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach IV edycji programu LIDER ,,Źródła kapitału społecznego w praktykach zarządzania organizacjami" pod kierownictwem profesor ALK dr hab. Dominika Latusek-Jurczak.

W tworzonej przez nich bazie danych najstarszych polskich przedsiębiorstw obecnie znajduje się już 396 firm o ponad 100-letniej historii, a szacunki mówią nawet o 500.

Przez skomplikowaną historię Polski najczęściej trudno mówić o ciągłości własności. Zabory, wojny, komunizm... wszystkie te doświadczenia powodowały, że biznesy przechodziły z rąk do rąk, a po transformacji ustrojowej i gospodarczej z końca lat lat 80. ubiegłego wieku, najczęściej były prywatyzowane przez zagraniczne koncerny.

Jednak badacze definiują polskość biznesu nie tylko przez pryzmat własności, ale także  przez wiele innych wymiarów takich, jak nazwa, marka, lokalizacja, receptura, forma działalności czy produkt. Wielu polskim firmom udało się kontynuować jeden, a najczęściej kilka z tych wymiarów. Dzięki temu dziś mogą chwalić się historią wykraczającą nie tylko poza XX wiek, ale i dalej.

Według tego klucza przedstawiamy wybrane przykłady firm, które można śmiało zaliczyć do grona najstarszych biznesów w Polsce.

Książka pt. Łowcy z kotłowni. Dziki świat finansowych naciągaczy już w księgarniach. Kto przeczyta, nie da się oszukać

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie