Frankowicze nie zostaną na lodzie. Jeśli będzie taka potrzeba, rząd w większym stopniu wesprze osoby spłacające kredyty we frankach szwajcarskich - zapowiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. Jak dowiedział się jednak Money.pl, w resorcie gospodarki nie były jak do tej pory prowadzone żadne symulacje, ani sporządzane jakiekolwiek plany pomocy dla frankowiczów. Eksperci pomysły oddłużania kosztem pozostałych podatników oceniają jednoznacznie - to finansowo nierealne. Koncepcja przewalutowania wszystkich kredytów w szwajcarskiej walucie po kursie sprzed czarnego czwartku, kosztowałaby banki nawet 50 mld złotych i groziłaby upadkiem kilku z nich.

Wicepremier Janusz Piechociński zapewnił w miniony weekend, że rząd rozmawia z bankami w sprawie wzrostu kursu franka i pomocy dla kredytobiorców. Podjęcie dalszych kroków szef resortu gospodarki uzależnił od rozwoju sytuacji na rynkach. - Jeśli frank zejdzie poniżej 4 złotych, będziemy mieli inną presję na dokonywanie zmian w regulacjach. A jeśli utrzyma się dłużej to trzeba będzie myśleć o planie racjonalnego wsparcia - zapewnił.

Czarny czwartek to dzień, kiedy bank centralny Szwajcarii zdecydował się znieść sztywny kurs franka do euro. Notowania szwajcarskiej waluty wystrzeliły ostro w górę - przez moment za jednego franka trzeba było zapłacić nawet ponad 5 złotych. Obecnie kurs ustabilizował się na poziomie ponad 4 złote i 20 groszy, ale nawet takie notowania są szokujące dla Polaków, spłacających kredyty we frankach. W naszym kraju franciszkanów - jak czasami się o nich mówi - jest około 560 tysięcy.

Kurs franka przed i po czarnym czwartku
W resorcie nic nie wiedzą o planie ratunkowym

- Nie było żadnych rozmów, ani konsultacji, być może do takich dojdzie w najbliższych dniach - powiedziała Money.pl Danuta Ryszkowska-Grabowska z biura prasowego Ministerstwa Gospodarki. Zaznaczyła, że minister zaplanował spotkanie z ekspertami Związku Banków Polskich, ale jednocześnie przyznała, że zapowiedź ministra Piechocińskiego nie poprzedziły żadne wyliczenia, ani analizy.

A frank pozostanie drogi

- Kurs franka w średnim terminie (około 12 miesięcy) może kształtować się powyżej 4 złotych. Może to być 4 z małym plusem - ocenił wczoraj Jacek Bartkiewicz, członek zarządu NBP. Jego zdaniem kurs franka szuka obecnie równowagi, a sytuację będzie można dokładniej ocenić dopiero po decyzji EBC.

W najbliższy czwartek Europejski Bank Centralny (EBC) może podjąć decyzję o interwencjonistycznej polityce monetarnej QE (Quantitive Easing, czyli luzowaniu ilościowym). Ma to posłużyć walce z opanowującą strefę euro deflacją i osłabić euro względem dolara. Program ma polegać przede wszystkim na skupie przez EBC obligacji rządowych krajów Unii.

- Obecne nastroje wokół złotego są nienajlepsze, jednak sytuacja może ulec zmianie po czwartku, kiedy oczekuje się, iż EBC uruchomi program stymulacyjny - przyznaje też Konrad Ryczko z Domu Maklerskiego BOŚ.

- W najbliższych dniach frank szwajcarski może nieco zdrożeć - uważa z kolei Jarosław Janecki. Główny ekonomista banku Societe Generale podkreśla, że ważna dla rynku walutowego będzie ewentualna decyzja banku europejskiego o drukowaniu pieniędzy. W tym przypadku reakcja rynków zależy od skali i sposobu, w jaki bank centralny będzie chciał skupować obligacje rządowe i korporacyjne.

Wszyscy eksperci wskazują jednak, że w najbliższych miesiącach kurs franka nie zejdzie poniżej 4 złotych.

Upadek banków i gigantyczne koszty. Na drugiej stronie szacunki, ile może kosztować pomysł na ratowanie frankowiczów w stylu Victora Orbana

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
hybt
79.186.190.* 2015-11-24 09:51
nikt im nie kazał brać kredytu we frankach. wzięli niech spłacają sami jak każdy inny kredytobiorca
78965
89.67.39.* 2015-11-13 10:11
No i ktoś poszedł po rozum do głowy, a nie słuchał innej części ciała i zrezygnował z pomocy frankowiczom bo jakby im pomogli tomy mający kredyt w złotówkach też ruszylibyśmy do obniżki oprocentowania i pomocy państwa. Jak ma być sprawiedliwie to byli świadomi co podpisują i się godzili na to wszystko co jest zawarte w umowie podpisanej przez nich.
WON..
46.112.142.* 2015-11-12 14:04
TEGO TYPA NIE MA CO ON BREDZI WON
Zobacz więcej komentarzy (1056)