W erze przed smartfonami, dla wielu użytkowników Nokia była synonimem telefonów komórkowych. Takie modele jak 3310 przeszły do historii, a melodię dzwonka Nokia tune, czy słynne hasło reklamowe connecting people, zapamiętamy na zawsze. Jednak to już historia, gdyż właśnie zapadła decyzja o zmianie marki Nokia na Microsoft Mobile.

Jest to efekt transakcji przejęcia przez Microsoft mobilnego działu fińskiego koncernu. Gigant z Redmond zapłacił za niego prawie 5,5 mld euro (z czego blisko 4 miliardy gotówką) i nie zamierza teraz kontynuować produkcji komórek pod tą marką.

Jest to smutny przykład, jak przegapienie rewolucji technologicznej może zmieść firmę, która w swoich najlepszych latach wypracowywała jedną czwartą wzrostu gospodarczego swojego macierzystego kraju - Finlandii. Nokia, kiedyś hegemon, który kontrolował połowę rynku telefonów komórkowych, przespała smartfonową rewolucję, dała się zdystansować takim producentom jak Samsung, Apple, czy HTC i ostatecznie… przeszła do historii.

Podobnych przykładów znajdziemy zresztą więcej...

Czytaj także
Polecane galerie