5. Reforma i szybka modernizacja służby zdrowia to również jedno z haseł Bronisława Komorowskiego.

Dowód: - Jeśli zostanę wybrany na prezydenta, to chciałem zapowiedzieć powołanie Rady Zdrowia Publicznego, do której zapraszam pana prezesa Kaczyńskiego i pana Napieralskiego, żebyśmy w końcu przeszli od fazy gadania wyborczego do fazy przyspieszania procesów modernizacji tego ważnego obszaru życia społecznego, jakim jest służba zdrowia - mówił Bronisław Komorowski podczas wizyty w Płocku 23 czerwca 2010 roku.

Stan: Obietnica niezrealizowana

6. Bronisław Komorowski obiecywał odpartyjnienie niektórych obszarów życia państwa - na przykład samorządów - poprzez wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych.

Dowód: Podczas debaty ze studentami i wykładowcami Politechniki Częstochowskiej Komorowski zapowiedział, że jeśli zostanie prezydentem, zaproponuje takie zmiany legislacyjne, by nie tylko burmistrzowie, wójtowie i prezydenci, ale także radni byli wybierani w jednomandatowych okręgach. Według niego, byłoby to z korzyścią dla społeczności lokalnych.

- Będę proponował, aby zacząć to od samorządu. Wydaje mi się, że doświadczenie wszystkich ugrupowań politycznych, które przecież w skali kraju mają wójtów, burmistrzów, prezydentów, powinno skłonić te partie do tego, aby też zdecydować się na wybory radnych nie na zasadzie konkurencji list partyjnych, ale na zasadzie konkurencji człowiek-człowiek - mówił Komorowski w Koszalinie.

O sprawie wspominał również na spotkaniu z samorządowcami w Aleksandrowie Łódzkim. - Przedstawiłem zamysł dążenia do odpartyjnienia niektórych obszarów życia państwa, np. samorządów poprzez jednomandatowe okręgi wyborcze - mówił.

Stan: Obietnica zrealizowana

Jednomandatowe okręgi wyborcze obowiązują w Polsce podczas wyborów do Senatu (od 2011 roku) oraz w wyborach do niektórych rad gmin (od 2014 roku).

7. 30 procent podwyżki dla nauczycieli w przeciągu trzech lat od rozpoczęcia prezydentury.

Dowód: W kampanii wyborczej obecny prezydent Bronisław Komorowski obiecał, że w 2011 roku nauczyciele otrzymają zaplanowane podwyżki. 2 lipca, na spotkaniu wyborczym w Działdowie podkreślił, że będą kontynuowane podwyżki dla nauczycieli, we wrześniu będzie kolejna podwyżka i w roku następnym, a to oznacza, że - jak powiedział Komorowski - za czasów rządów Platformy Obywatelskiej pensje nauczycieli wzrosną średnio o ponad 30 procent w perspektywie następnego roku.

Stan: Obietnica niezrealizowana. Obietnicy podwyżek w wymiarze aż 30 procent nie udało się spełnić. Jak wynika z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej z lat 2010-2012 wzrost średniej płacy kadry nauczycielskiej w ciągu trzech lat po wyborach to niespełna 11 procent (biorąc pod uwagę pensję zasadniczą dla wszystkich czterech kategorii nauczycielskich, w obliczeniach nie zostały uwzględnione dodatki, na przykład dodatek wiejski lub mieszkaniowy).

8. Bezpłatne autostrady wokół miast.

Stan: Obietnica zrealizowana częściowo, dodatkowo nie miał na nią wpływu Bronisław Komorowski. Autostradowa Obwodnica Wrocławia czy podobne fragmenty dróg szybkiego ruchu zostały bezpłatne przy miastach decyzją rządu Donalda Tuska. Ewenementem w tym przypadku jest obwodnica Torunia, która decyzją Ministerstwa Infrastruktury pozostała płatna.

Na kolejnej stronie przeczytasz, co jeszcze obiecał 5 lat temu Bronisław Komorowski. Ile z tego udało mu się zrealizować?

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Hubertus451
193.34.52.* 2015-10-27 11:55
A za to ile bigosu nagotował !!!!!!!!
ted skromny
178.183.237.* 2015-10-26 01:16
tego pana to nie powinno się pokazywać no chyba gdy dosięgnie go ręka sprawiedliwości społecznej lub Bożej
szczurek nr 13
31.61.138.* 2015-06-29 08:24
W czasach miecza było ścięcie głowy za nie dotrzymanie danych obietnic ludowi poddanemu i kochanemu.
Zobacz więcej komentarzy (963)