Polska najbardziej ze wszystkich krajów UE truje mieszkańców szkodliwymi emisjami ze swoich elektrowni węglowych - twierdzą organizacje pozarządowe, w tym: WWF, HEAL, CAN czy Sandbag.

Jak wynika z  raportu "Europe's Dark Cloud: How coal-burning countries are making their neighbours sick" (ang. "Ciemna chmura Europy: Jak kraje spalające węgiel sprawiają, że ich sąsiedzi chorują"), Polska zajmuje pierwsze miejsce wśród krajów zatruwających siebie i sąsiadów szkodliwymi pyłami.

Z przytoczonych przez nich danych wynika, że emisje z samej energetyki węglowej są odpowiedzialne w Europie za ponad 22 900 przedwczesnych zgonów i dziesiątki tysięcy schorzeń rocznie - od chorób serca po nowotwory. Konsekwencją oddychania zanieczyszczonym powietrzem są koszty zdrowotne, wynoszące nawet 62,3 miliardów euro!

Co składa się na te koszty? To pieniądze wydane na konsultacje lekarskie, leki, pobyt w szpitalu (zabiegi, operacje,długotrwała hospitalizacja), jak również zaliczamy do nich utracone - z powodu choroby - wynagrodzenie, dni pracy czy obniżoną produktywność, kiedy straty ponoszą pracodawcy, a w konsekwencji cała gospodarka. Oprócz tego należy uwzględnić wydatki poniesione przez państwo na renty, wcześniejsze emerytury czy rehabilitację.

Zobacz, jak trują nas polskie elektrownie.

Czytaj także
Polecane galerie
zonk
2018-08-11 11:40
To już któryś raz ukazuje się ten artykuł. Jakby ktoś nie wiedział to przypominam że największym trucicielem są Niemcy.
asd
2017-10-11 10:19
Na innych portalach piszą co innego: "Süddeutsche Zeitung dotarł do najnowszej analizy brytyjskiej organizacji na rzecz ochrony klimatu Sandbag, która opierała się w swoich badaniach na danych Komisji Unii Europejskiej. Według przeprowadzonej analizy, niemieckie elektrownie węgla brunatnego należą do najbrudniejszych w całej Unii Europejskiej. Aż 4 na 5 elektrowni o najwyższym poziomie emisji CO2 znajduje się na niemieckiej ziemi."
zzz
2017-08-07 11:20
Rozumiem, że odpady z elektrowni atomowych na przykład w Niemczech, składowane w starych kopalniach, gdzie podeszła woda i beczki korodują uwalniając toksyny nie są szkodliwe?