Polska w budowie, czyli rusza inwestycyjna ofensywa
Druga tama na Wiśle, przekop Mierzei Wiślanej, budowa dróg, portów czy elektrowni. Ruszają inwestycje, które ślimaczyły się od dziesięcioleci. Akceptację zyskują także projekty nieuwzględnione w wieloletnich planach inwestycyjnych, choć postulowane przez wiele środowisk.
Zielone światło dla jednej z najważniejszych inwestycji hydrotechnicznych w kraju zostało właśnie zapalone przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Warszawie (GDOŚ).
Chodzi o budowę drugiej tamy na Wiśle poniżej Włocławka wraz z elektrownią wodną. Projekt czekał na realizację od lat. Wypatrywali jej mieszkańcy Włocławka i władze miasta, które wraz z koncernem Energa chcą zrealizować inwestycję.
Zahamowała ją negatywna decyzja Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy (RDOŚ), związana z faktem, że nowa tama nie istniała w rządowych planach zagospodarowania.
Teraz budowa została uwzględniona w tych dokumentach, a sprawa trafiła do ponownego rozpatrzenia przez bydgoską dyrekcję. Tym samym ostatnie przeszkody do realizacji drugiego stopnia na Wiśle zostaną usunięte. Zapora ma kosztować 3,5 miliarda złotych.