Ostatnie badania włoskich ekonomistów pokazały, że nazwiska najbogatszych mieszkańców Florencji praktycznie się nie zmieniają. Po porównaniu zeznań podatkowych najbogatszych mieszkańców tego miasta z 1427 r. i z 2011 r. okazało się, że przez 600 lat na szczycie zamożności wciąż królują te same rody.

W Polsce kres majątkom arystokratycznych rodów położyła historia, a rozprawiła się z nimi komunistyczna władza. Według danych Polskiego Towarzystwa Ziemian, w latach 1944-1947 na mocy dekretu PKWN z 1944 r. o reformie rolnej czy na podstawie dekretu Bieruta zostało zagarniętych ok. 14 tys. majątków ziemskich, a także 20 tys. pałaców i dworów. Na podstawie podobnych dekretów zostali pozbawieni majątków właściciele fabryk, banków, kamienic, aptek, lasów, papierów wartościowych.

Oznacza to, że po wojnie majątek odebrano prawie 10 proc.  ludności Polski, czyli ok. 2 mln osób. Część z nich od lat usiłuje odzyskać zagrabione mienie. Liczbę potomków ziemian mieszkających w Polsce na początku XXI wieku Polskie Towarzystwo Ziemian szacuje na ok. 30 tys., z czego około 20 tys. mieszka za granicą, jako dzieci i wnuki emigrantów.

Zobaczcie, jak spadkobiercy usiłują odzyskać swoje mienie.

Czytaj także
Polecane galerie
o.marek
2018-02-10 14:24
Czas, aby reszta społeczeństwa zaczęła walczyć o swoje za lata wykorzystywania w minionych wiekach przez tzw. rzekomą arystokrację.
malkontent
2017-06-10 00:25
A może tak z imienia i Nazwiska panie redaktorek ???? bezimiennie :-((( oj . Ci wszyscy spadkobiercy powinni zapłacić za remont , restytucje tych majątków, utrzymanie i dopłacić do zadłużeń ciążących najczęściej na tych dobrach . Każdy by chciał po 70 latach wrócić do wyremontowanego, odrestaurowanego z wyczyszczonym kontem hipotecznym :-(((( na poczatek tyle. mogę kopie kruszyć ale tylko w kwestii konkretnych i sensownych argumentów !!! jadu plujacego nie przyjmuję.