Przekop Mierzei Wiślanej

Inwestycje w korytarze transportowe to wizytówka rządu. Dla projektów w zakresie transportu wodnego powstał nawet specjalny resort - Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, którym kieruje Marek Gróbarczyk. W gronie jego priorytetowych inwestycji jest wybudowanie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną.

Kilka tygodni temu została wybrana dokładna lokalizacja tej inwestycji, mającej skrócić i uprościć morski szlak na Bałtyk.

Kanał, który będzie miał 1,3 km długości, ma zostać zbudowany we wsi Nowy Świat. Jego budowa ma się rozpocząć w 2018 r., a zakończyć w 2022 r. Koszt to ok. 880 mln zł. Projekt w całości finansowany będzie ze środków budżetu państwa.

Samorządowcy zacierają ręce i już snują plany rozwoju swoich miejscowości w związku z tą inwestycją. Budowa nowej drogi wodnej łączącej Bałtyk z Zalewem Wiślanym ma szansę przyczynić się do wzrostu turystyki. Dzięki temu wzrośnie liczba miejsc pracy, konieczne jednak będą dalsze inwestycje w drogi i infrastrukturę techniczną wokół kanału.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie