Domy, mieszkania, domki letniskowe, akcje i... łódź Sasanka. Dzięki oświadczeniom majątkowym wiemy, co posiadają prezydenci miast wojewódzkich i skąd mają na to wszystko pieniądze. Średni majątek prezydentów to aż 1 mln 735 tysięcy złotych. Rekordzista może się pochwalić dobytkiem, którego wartość przekracza 6 milionów złotych. Money.pl przeanalizował oświadczenia 18 włodarzy miast. Okazuje się, że sporej części nie wystarcza pensja podstawowa. Szukają dodatkowych źródeł dochodów, nierzadko równie wysokich jak wynagrodzenie z urzędu miasta.

Najbogatszych wyłoniliśmy na podstawie oszczędności ulokowanych w gotówce, funduszach inwestycyjnych, akcjach oraz nieruchomościach wpisanych do oświadczeń majątkowych. Wartość samochodów oszacowaliśmy na podstawie kalkulatora cen używanych samochodów Moto.Money.pl.

Część prezydentów znalazła sposoby na dorabianie na boku

Średnia pensja prezydenta miasta oscyluje w granicach 150 tysięcy złotych rocznie, czyli niewiele ponad 12 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Wynagrodzenie prezydentów jest niezależne od wielkości miasta, ale określone w rządowej ustawie budżetowej. Podobne zasady stosuje się również przy ustalaniu wynagradzania marszałków, wicemarszałków, starostów, burmistrzów i wójtów.

Czytaj więcej Obrońcy ubogich są najbogatsi. Zobacz majątki szefów partii / fot: Reporter Poland Zobacz, co trzymają w garażach i czym jeżdżą służbowo prezydenci miast

W ubiegłym roku wynagrodzenie nie mogło przekroczyć 12 365 złotych brutto miesięcznie razem z dodatkami funkcyjnym i specjalnym. Nie wlicza się w to tylko dodatkowego wynagrodzenia rocznego oraz jubileuszowych nagród. Dlatego często roczne wynagrodzenie prezydentów wskazane w oświadczeniach majątkowych przekracza 12-krotność kwoty bazowej dla prezydentów.

Jak dorabiają prezydenci miast? Część dodatkowych źródeł zarobków szuka na uniwersytetach i uczelniach wyższych, pozostali w wynajmie mieszkań lub inwestycjach giełdowych. Rekordzista w ten sposób powiększył majątek w ciągu roku o 280 tysięcy złotych!

Jednak największe pieniądze mogą dostać za zasiadanie w radach nadzorczych spółek. W ten sposób dorabia co trzeci prezydent miasta wojewódzkiego.

Oto ranking zamożności prezydentów miast wojewódzkich.
Sprawdź ile i jak zarabia twój prezydent

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
fredek
79.173.23.* 2014-08-27 15:58
Grobelny! dom 236 metrow wart pol miliona? to chyba jakas rudera! Czas odspawac Fryzjera od koryta, dosc tej sciemy na koszt Poznaniakow
Polll
46.112.214.* 2014-08-23 10:36
Dlaczego w tym kraju nikt nie myśli o Polakach, o tym co rodzime i faktycznie przynosi źródła dochodu? Dlaczego nie potrafimy zadbać o nas samych i nasze dzieci? Dobrze, że, tworzą się patriotyczne inicjatywy jak np. ta (i oby jak najwięcej) fb .com/stopDyskontom
osa688
89.73.119.* 2014-08-22 17:30
Cyt. Działka budowlana o powierzchni 1,7 hektara o wartości 150 tys. złotych, działka budowlana o powierzchni 744 metrów ....' Który baran tak wyliczył wartość działek????
Zobacz więcej komentarzy (12)