Za najnowszy pomysł Bronisława Komorowskiego zapłacimy ponad 100 mln złotych. Senat wyraził zgodę na zaproponowane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego referendum w sprawie Jednomandatowych Okręgów Wyborczych, finansowania partii i systemu podatkowego. Miałoby do niego dojść 6 września.

W referendum Polacy odpowiedzą na trzy pytania:

  • czy są "za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu RP";
  • czy są "za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa".
  • czy są "za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika".

Najwięcej emocji w tej kampanii wzbudza pomysł wprowadzenia większościowych Jednomandatowych Okręgów Wyborczych. Bronisław Komorowski podchwycił bowiem propozycję forsowaną przez Pawła Kukiza.

- Koszt jednodniowego referendum jest podobny do kosztu pierwszej tury wyborów prezydenckich - tłumaczy Money.pl Krzysztof Lorentz, dyrektor Zespołu Kontroli Finansowania Partii Politycznych i Kampanii Wyborczych w Krajowym Biurze Wyborczym.

Z naszych podatków pójdzie więc ponad 100 mln złotych na rozstrzygnięcie, czy większościowe jednomandatowe okręgi wyborcze będą też obowiązywać w wyborach do sejmu. Z tej kwoty, około 80 mln zł pochłoną diety członków komisji referendalnych, a druk i dystrybucja kart do głosowania - ponad 9 mln zł.

Wybory parlamentarne są o połowę droższe. Kosztują około 150 mln złotych. - Najwięcej - ponad 2/3 pochłania wynagrodzenie członków komisji wyborczych, druk kart do głosowania i transport - wyjaśnia Lorentz. - Zmiana ordynacji wyborczej na większościową nie ma w przypadku kosztów większego znaczenia. Będzie co prawda więcej komitetów wyborczych i rodzajów kart, ale to raczej nie powinno wpłynąć na znaczący wzrost wydatków na obsługę wyborów.

Skąd pieniądze na referendum? Z rezerwy w budżecie państwa na wybory i referenda. W rezerwie celowej na 2015 rok już zaplanowano blisko 356 mln zł na przeprowadzenie m.in. wyborów prezydenckich, parlamentarnych, ewentualne wybory przedterminowe, uzupełniające i referenda.

Referendum zaproponowane przez prezydenta niezgodne z konstytucją? Na drugiej stronie przedstawiamy opinie konstytucjonalistów

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
ukworker
5.172.247.* 2016-04-10 22:50
Zmarnowali Nasze pieniadze lacimy skladki na takie pomysly dobrze ze Polska ma inna wladze
andrzej Obiektywnie 2016
108.35.226.* 2016-04-10 22:21
TO BYL NAJGLUPSZY "prezydent" w Polsce .
st554
83.22.64.* 2016-04-10 21:42
Niech sam zaplaci nieudacznik , a razem z nim senat i Trybunał konstytucyjny.
Zobacz więcej komentarzy (555)