Rodzina Quandtów

Równie niechlubną kartę w swojej historii ma najbogatszy klan Niemiec - rodzina Quandt, która od sześćdziesięciu lat kontroluje większościowy pakiet akcji Bayerische Motoren Werke AG, czyli BMW.

Nestor rodu Gunther Quandt wstąpił do partii nazistowskiej w 1933 r., czyli w momencie dojścia Hitlera do władzy. W 1937 r. został mianowany na Wehrwirtschaftsführera, czyli osobę odpowiedzialną za całą gospodarkę wojenną.  Również jego syn Harald Quandt był porucznikiem Luftwaffe a była żona Marta  wyszła ponownie za mąż za Josepha Goebbelsa, ministra propagandy III Rzeszy, jednego z najbliższych współpracowników Hitlera.

Na zdjęciu Harald Quandt, z matką, Martą Goebbels,  jej późniejszym mężem Josephem Goebbelsem i dziećmi.

W swoich fabrykach w tamtym czasie przemysłowy ród Quandtów wykorzystywał do niewolniczej pracy ponad 50 tys. przymusowych robotników a kapitał rodzina pomnażała m.in. na przejmowaniu firm, których właścicielami byli przedsiębiorcy żydowskiego pochodzenia.

W 1946 r. Günter Quandt został aresztowany i internowany. Jednak po procesie usłyszał bardzo łagodny wyrok i po dwóch latach więzienia wyszedł na wolność.

BMW, to nie jedyna niemiecka firma, która miała powiązania z nazistami podczas ich panowania w Niemczech.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie