Desygnowana na premiera Ewa Kopacz ogłosiła skład swojego gabinetu, nazwała go nawet rządem jedności. Nazwiska członków drużyny Kopacz poznał wczoraj prezydent Bronisław Komorowski. Do ostatniej chwili trwały spekulacje i pojawiały się kolejne przecieki w sprawie jej ostatecznego składu. Niespodzianek nie brakuje, bo nie tylko jesteśmy świadkami powrotu do wielkiej polityki Grzegorza Schetyny, ale też rekordowego udziału kobiet w rządzie. MSW pokieruje Teresa Piotrowska, dobra znajoma Ewy Kopacz, a super resortem infrastruktury zaufana Sławomira Nowaka, była prezes PKP - Maria Wasiak. Przyjrzeliśmy się największym wygranym czyli wybranym lub pozostającym na fotelach kluczowych resortów i największym przegranym, którzy pozostali poza nim.

Od blisko trzech tygodni czyli od chwili wyboru Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej, jeszcze marszałek Sejmu, a przyszła premier rządu gorączkowo kompletowała zespół. Wreszcie na dzisiejszej konferencji ogłosiła listę wybrańców. Prezydent Bronisław Komorowski przyjął do wiadomości skład nowego rządu wczoraj wieczorem.

Nie będzie żadnych zmian w strukturze rządu, na przykład rozdzielenia infrastruktury od rozwoju regionalnego. Wbrew wcześniejszym plotkom wicepremier Janusz Piechociński z PSL nie był wcale przymierzany do zastąpienia Elżbiety Bieńkowskiej i zostaje w resorcie gospodarki. Zresztą wszyscy PSL-owscy ministrowie zachowają swoje stanowiska. Marek Sawicki zachowa tekę ministra rolnictwa, a Włodzimierz Kosiniak-Kamysz resortu pracy.

Na nic się zdały listy PiS. Wczoraj szef klubu tej partii Mariusz Błaszczak, zaapelował o niepowoływanie Sawickiego w nowo formowanym rządzie koalicji PO-PSL w związku z drastyczną niekompetencją i nieudolnością, jaką miał wykazać się jako minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Rządząca koalicja przetrwa powołanie nowego rządu w niezmienionej formie. Nie przewidziano nawet modyfikacji umowy koalicyjnej.

Nie zmienią się też osoby kierujące resortami: sportu - Andrzej Biernat, środowiska - Maciej Grabowski, a także edukacji - Joanna Kluzik-Rostkowska. W rządzie zostać ma także minister nauki i szkolnictwa wyższego - Lena Kolarska-Bobińska.

Nowy rząd ma być powołany w poniedziałek 22 września. 1 października premier Ewa Kopacz ma wygłosić w Sejmie expose.

Na drugiej stronie czytaj o szefie resortu finansów. Mówiło się o nim, że na pewno odejdzie, a tymczasem...

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
grpsen
87.207.52.* 2014-09-22 13:32
Jaki tam rząd jedności narodowej ? To jest klejenie rozpadającej się na frakcje platformy.
Trochę kitu nie połaczy styropianu z klerykami.
LK305
217.99.142.* 2014-09-20 11:37
Dzielenie resztek i scalanie szajki nie jest dzialaniem w celu osiagniecia jednosci narodowej. FJN byl bardziej propubliczny niz to zbiorowisko.
jakotakowie
93.105.179.* 2014-09-19 22:48
Pani katolchetka Panią Ministrą Spraw Wewnętrznych:-),
Schetyna poligniota zero języka szefem MSZ
ło ło ło nie mogę....
Zobacz więcej komentarzy (31)