Czasy, gdy technologiczne start-upy kojarzyły się z garażowym biznesem czy maleńkimi biurami w Dolinie Krzemowej, przeminęły chyba na zawsze. Teraz w Silicon Valley wyrastają prawdziwie kosmiczne obiekty, do których przenoszą się technologiczne firmy.

Facebook właśnie przeprowadził się do nowej, liczącej 40 tys. m2 siedziby w Menlo Park. Biuro, znane jako MPK20, zostało zaprojektowane przez znanego architekta Franka Gehry'ego i naprawdę w niczym nie przypomina poprzedniej siedziby, w której Mark Zuckerberg rozpoczynał budowę potęgi swojego serwisu społecznościowego.

Nowa siedziba została okrzyknięta w mediach prawdziwym fantasylandem i rzeczywiście trochę przypomina park rozrywki. Wnętrze to chyba największe biuro typu open space na świecie, a dach całego obiektu został pokryty 3,6 ha ogrodów, w których mogą wypoczywać pracownicy Facebooka.

"Naszym celem było stworzenie idealnie zaprojektowanej przestrzeni do wspólnej pracy dla naszego zespołu.(...)
W tym celu zaprojektowaliśmy największą na świecie, otwartą przestrzeń do pracy. Jeden pokój, który mieści tysiące ludzi w pracy. Jest tam również mnóstwo małych pomieszczeń, gdzie można pracować wspólnie. Na dachu jest 9-akrowy park ze ścieżkami i mnóstwem miejsca do odpoczynku i pracy na powietrzu" - tak opisał nową siedzibę firmy Mark Zuckerberg na swoim profilu.

Faktycznie, nowa siedziba Facebooka robi wrażenie. Zarówno zielona przestrzeń nad dachu, jaki wnętrze są imponujące.  Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z MPK20.

 

#MPK20 #cmgsite #sfbay

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika ldaye (@ldaye)

Choć sam Mark Zuckerberg określił nową siedzibę jako "prosty i niewyszukany budynek", oglądając zdjęcia, które pojawiły się w Instagramie, ciężko zgodzić się z tą skromnością twórcy Facebooka.

 

A stairwell that shares well. #mpk20 #stairwell #fbhq #frankgehry #thebay #siliconvalley

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Alissa (@alissa_isms)

Ta "prostota" budynku była celowa. Jak tłumaczy to Mark Zuckerberg, przestrzeń ma sprawiać wrażenie "pracy w toku".

"Jeśli wchodzisz do naszej siedziby, chcemy, abyś czuł, ile jeszcze jest do zrobienia, by zrealizować naszą misję połączenia całego świata" - napisał na swoim profilu Zuck.

To nie jedyna przeprowadzka w świecie firm technologicznych. Równie głośno, co o nowym biurze Facebooka, jest ostatnio wokół nowej siedziby koncernu Apple.

Technologiczny gigant z Cupertino buduje prawdziwy, kosmiczny obiekt. Z kolei Google realizuje z ton szkła "super-transparentną" siedzibę w Mountain View, a Samsung jest bliski ukończenia swojego amerykańskiego pałacu w San Jose.

Plany przeprowadzki do nowego miejsca ogłosił również LinkedIn. W jego nowej siedzibie, na powierzchni 150 tys. m2 mają znaleźć się nie tylko obiekty biurowe, ale także sklepy, supermarket, siłownia, spa czy kino.

W galerii powyżej prezentujemy wizualizacje tych niezwykłych projektów. Tak teraz pracuje tech-world.

Czytaj także
Polecane galerie