Zamożność per capita
44 330,15 zł

Od lat najbogatszym samorządem jest ta gmina wiejska w województwie łódzkim, gdzie dochody na głowę mieszkańca przekraczają 44,3 tys. zł. To prawie siedmiokrotnie więcej niż wynosi zamożność per capita stolicy Polski. W czym tkwi sekret?

Swoją zamożność Kleszczów zawdzięcza sąsiedztwu elektrowni i kopalni Bełchatów, która regularnie wpłaca do samorządowej kasy podatki i opłaty eksploatacyjne. Dzięki temu mieszkańcy mogą cieszyć wieloma przywilejami, w tym między innymi dofinansowaniem zakupu sadzonek drzew i krzewów ozdobnych.

Z dobrodziejstw sąsiedztwa PGE korzysta zresztą więcej gmin na tym terenie. Wśród najbogatszych gmin wiejskich znalazła się również niespełna pięciotysięczna Rząśnia, w której zamożność na głowę mieszkańca wynosi aż 7490,20 zł. To czwarta, najzamożniejsza gmina wiejska w kraju.

Wysoko w zestawieniu najzamożniejszych samorządów znalazły się również Rewal (12677,69 zł per capita) i Lesznowola (7800,67 zł per capita) oraz Mielno (6634,44 zł per capita). W przypadku nadmorskich wsi, na zamożność tych niewielkich samorządów wpływa przede wszystkim turystyka i dochody, jakie generuje ta gałąź gospodarki.

Spójrzmy teraz na polskie miasta. Które są najbogatsze? Tu znów sporo niespodzianek.

Czytaj także
Polecane galerie