Polska

10522 zł brutto

2 427 euro miesięcznie

W 2018 r. spełniły się obietnice Jarosława Kaczyńskiego i wynagrodzenia polskich parlamentarzystów zostały obniżone o 20 proc. Teraz podstawowe uposażenie posła i senatora wynosi 8016,70 zł brutto. Do tego dochodzi 2505,20 zł diety. Do ogólnego rachunku trzeba dodatkowo jeszcze doliczyć dodatki funkcyjne za zasiadanie w niektórych komisjach oraz ryczałt na prowadzenie biur.

Od przyszłego roku kwoty te mają wzrosnąć. Jak informuje "Rzeczpospolita", w związku z planowaną w 2020 roku przez rząd podwyżką w budżetówce w górę pójść mają także pensje polityków. Posłowie mają dostać ponad 600 zł podwyżki.

Jeśli tak się stanie, będzie to pierwsza tak wysoka podwyżka od wielu lat. Nie poprawi ona jednak pozycji polskich parlamentarzystów w stosunku do ich odpowiedników z innych europejskich krajów.

Nie można też zapominać, że polscy posłowie mają zapewnione darmowe przejazdy pociągami i przeloty rejsowymi samolotami. Koszty ich podróży pokrywa Sejm. Szczególnie ostatnio o sprawie było głośno przy okazji afery z lotami marszałka Kuchcińskiego.

Polscy posłowie wciąż pozostają jednymi z najgorzej opłacanych polityków w Europie.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie