Dokumentalny film-laurka: 80 lat ZUS, wyemitowany w najlepszym paśmie w telewizji publicznej, imprezy, wystawy, konferencje, setki odznaczeń - tak od kwietnia tego roku urzędnicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych świętują rocznicę narodzin swojej instytucji. Tylko na imprezy związane z obchodami wydano ponad pół miliona złotych. Do tego dochodzi koszt filmu i przygotowanie objazdowej wystawy - też wychwalającej dokonania Zakładu. Co prawda premii z okazji urodzin nie było, ale nagrody dla pracowników już tak. Blisko dwa tygodnie Money.pl starał się uzyskać od biura prasowego odpowiedzi na pytania związane z urodzinowymi wydatkami. Sugerujecie, że odjęliśmy od ust staruszków?! - usłyszeliśmy. W tle mamy wzrost o blisko 190 mln złotych kosztów działalności Zakładu w tym roku i blisko 34 miliardową dziurę w emerytalnej kasie.

Jak to się zaczęło? 24 października 1934 r. rozporządzenie w sprawie powołania ZUS podpisał prezydent Ignacy Mościcki. Wcześniej - 28 marca 1933 r. - Sejm połączył systemy zabezpieczenia społecznego w jedną instytucję - Izbę Ubezpieczeń Społecznych. 80 lat później prezydent Bronisław Komorowski wysyła do pracowników ZUS list z gratulacjami, w którym czytamy między innymi: Szanowni Państwo! Pragnę raz jeszcze podziękować byłym i obecnym pracownikom ZUS za ich pracę i wysiłek. Życzę, aby Państwa praca była doceniana oraz by dawała Państwu satysfakcję należną wszystkim, którzy służą dobru wspólnemu.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca co miesiąc około 14 mld zł emerytur, rent, zasiłków i innych świadczeń. Jego klientami jest 20 mln osób. Wpływają do niego składki 14,5 mln pracowników, wpłacane przez 2 mln przedsiębiorców.

I trzeba przyznać, że co jak co, ale kierujący Zakładem potrafią docenić siebie i swoich pracowników.

Na początek wystawa i konferencje

Dokładnie przed tygodniem w Sejmie hucznie odsłonięto wystawę: Rzeczpospolita ubezpieczonych. 80 lat ZUS (1934-2014). Obok marszałka Radosława Sikorskiego obejrzeli ją wicemarszałkowie - Wanda Nowicka oraz Eugeniusz Grzeszczak. Oprowadzał między innymi prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Zbigniew Derdziuk. Wystawa - blisko 40 tablic i monitory - powstała dużo wcześniej i od wiosny pokazano ją w ponad 30 miejscach w całej Polsce.

- Za ekspozycję nie płacimy - zapewnił Money.pl Jacek Dziekan, szef biura prasowego ZUS. Jednak jednocześnie przyznał, że stworzenie wystawy kosztowało i to nie mało. - 146 tys. złotych to koszty kwerendy, opracowania materiałów przez ośrodek Karta, druku katalogów oraz produkcji plansz w dwóch wersjach: jednej do pokazów wewnątrz, jedna do ekspozycji na wolnym powietrzu - wymienił rzecznik.

Oprócz wystawy w całym kraju organizowane są od kwietnia konferencje tematycznie skupione na rynku ubezpieczeń. W sumie było ich siedem, a każda z nich to wydatek co najmniej kilkunastu tysięcy złotych.

Ordery, przemówienia i... bankiety. Czytaj dalej, jak się bawią pracownicy ZUS

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
belzen
31.179.111.* 2015-11-24 17:14
Mieliśmy wystawy, lukratywne przyjęcia a teraz będziemy stawiali krzyże - po jednym na każdej ulicy), muzea upamiętniające świetlaną przeszłość naszego dzielnego wodza, kilka świątyń też postawimy. Dofinansujemy TV TRWAM za skuteczną działalność w okresie wyborów oraz zwiększymy ilość godzin religii w szkoła z 2 do 4 a nawet 6 w tygodniu. Oczywiście każdy dzionek będzie się musiał rozpoczynać w szkole paciorkiem. Z lekcji fizyki zrezygnujemy całkowicie (obecnie w gimnazjum w I klasie 1 godz w tygodniu). Bo przecież nie można uczyć dzieci jakiś bezeceństw. Cała prawda jest zapisana tylko w Biblii. Już nasz nowy minister nauki się o to postara.
scceptyk
87.205.112.* 2015-11-24 10:47
owoc żywota naszego jeZUS
zigor
2.96.122.* 2015-11-24 10:27
te pieniądze powinny być przeznaczone na zlikwidowanie tej firmy, która nie działa od kilkudziesięciu lat i generuje coraz większe straty z każdym rokiem. narobienie dzieci nie uzdrowi ZUS, system po prostu nie ma prawa działać gdzie wiedząc że brakuje pieniędzy zwiększa się biurokrację i ilość elit uprzywilejowanych kosztem tych którzy wkładają % najwięcej a dla których pieniędzy nie starczy.
Zobacz więcej komentarzy (134)