Materiały prasowe

oprac. Jacek Frączyk, 17 kwietnia 2019

Amazon kupi super naczepy od grupy Wielton. Pomieszczą o połowę więcej

Tweetnij Komentuj

Grupa Wielton pracuje obecnie nad naczepą o zwiększonej pojemności. Odbiorcą ma być amerykański gigant handlu detalicznego Amazon.

- Poza optymalizacją dotychczasowych produktów są prowadzone projekty dla nowych klientów, w tym dla Amazona. Dla niego przygotowujemy produkt, który będzie służył transportowi między dużymi hubami - powiedział prezes Mariusz Golec. - To ciekawy i perspektywiczny projekt. Jesteśmy w fazie oddawania pierwszych produktów - dodał.

Prezes wyjaśnił, że projekt zakłada produkcję czterdziestu sztuk pojazdów testowych. Są to naczepy z osiami dzielonymi, dzięki czemu uzyskana jest niskopodłogowa i dwupoziomowa przestrzeń ładunkowa, mieszcząca więcej towaru niż przy standardowym rozwiązaniu.

Zobacz też: Benzyna tańsza niż diesel. "To potrwa. Sytuacja się ustabilizuje za 4 - 5 lat"

Pokaż...

Wielton został nominowany do Nagrody Money.pl w kategorii "Firma Roku". Czytaj na Firma Roku .

Zyski w dół

Giełda jednak pozostała niewrażliwa na te wiadomościo. Akcje spółki spadają w środę o 1,7 proc. Wszystko przez niższe zyski w ubiegłym roku.

Wielton odnotował 69,4 mln zł skonsolidowanego zysku netto w 2018 r. wobec 77,3 mln zł rok wcześniej. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 2 068 mln zł wobec 1 597 mln zł rok wcześniej.

"Czwarty kwartał był pierwszym, uwzględniającym konsolidację wyników spółki Lawrence David" - podała spółka. Przejęcie brytyjskiej marki miało istotny wpływ na wolumen sprzedaży grupy, który na koniec 2018 r. wyniósł 18 396 naczep, przyczep i zabudów, czyli o 21,8 proc. więcej niż w poprzednim roku - informuje prezes Golec w liście do akcjonariuszy.

Czytaj też: Wielton kupuje brytyjską firmę. Polska spółka przejmuje Lawrence David

- To już czwarta tak znacząca akwizycja grupy Wielton. Warto zauważyć, że rośniemy nie tylko dzięki przejęciom, ale także za sprawą intensywnego rozwoju organicznego - mówi prezes.

Niestety zyski przez to spadły. W samym czwartym kwartale 2018 na czysto grupa Wielton zarobiła 13,5 mln zł w porównaniu do 36,2 mln zł rok wcześniej. Dywidenda w tym roku będzie z tego powodu mniejsza. Prezes zapowiedział, że do akcjonariuszy trafi nie więcej niż 30 proc. zysku.

Nie tylko Amazon

Oprócz projektu dla Amazona spółka przygotowuje też innowacyjny produkt dla przedsięwzięcia Falcon. To projekt Renault , Volvo i spółki zależnej Wieltonu - Fruehauf. W jego trakcie ma powstać zestaw (ciągnik z naczepą) odznaczającego się o 13 proc. mniejszym zużyciem paliwa, z czego ok. 6 proc. oszczędności osiągnięte ma być dzięki naczepie o zmiennym kształcie, zależnie od wysokości ładunku.

Czytaj też: Amazon wchodzi w usługi logistyczne. Ma już pierwszą ofiarę w Austrii: DHL

Wielton to największy producent i sprzedawca naczep i przyczep w Polsce, a w Europie jeden z wiodących graczy tego sektora.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Materiały prasowe

Tagi: transport logistyka giełda wiadomości giełda na żywo wielton wlt

Komentuj artykuł

Wybrane dla Ciebie

< Przejdź na wp.pl
Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje Politykę prywatności .