Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

BIEC: Wskaźnik przyszłej inflacji spadł. Nasilenie podwyżek cen nie będzie trwałe

30
Podziel się:

Statystyki GUS pokazują coraz szybszy wzrost cen. Nadzieję na wyhamowanie podwyżek daje wskaźnik przyszłej inflacji obliczany przez BIEC.

Wskaźnik przyszłej inflacji daje nadzieję na wyhamowanie podwyżek.
Wskaźnik przyszłej inflacji daje nadzieję na wyhamowanie podwyżek. (flickr.com, Kai Hendry/Flickr, licencja CC BY 2.0)

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych, spadł w sierpniu o 0,7 pkt. Według Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych większość jego składowych nie zapowiada trwałej tendencji do nasilania się inflacji.

"Znaczący wpływ cen żywności na poziom obecnej inflacji wynika ze struktury wydatków przeciętnego Kowalskiego, w koszyku którego 25 proc. to wydatki na żywność. Mniejsze znaczenie dla poziomu inflacji miały dotychczasowe wzrosty cen gazu czy usług medycznych" - wskazują eksperci.

Według BIEC pozostałe potencjalne źródła wzrostu cen, takie jak ceny surowców, w tym ropy naftowej, czy oczekiwania przedsiębiorców na temat przyszłych cen producentów nie wykazują jak na razie tendencji do wzrostu i kształtowane są bardziej przez inne czynniki. Najistotniejszym jest spadek popytu w efekcie spowolnienia globalnej gospodarki, w szczególności u naszych najważniejszych europejskich partnerów handlowych.

Zobacz także: Wzrost cen w Polsce. Ekspert: "Inflacja wciąż jednak pod kontrolą"

Z raportu wynika, że oczekiwania producentów na temat kształtowania cen na oferowane przez nich wyroby wskazują na znaczną powściągliwość przedstawicieli sektora przedsiębiorstw do podnoszenia cen.

"Indeks obciążenia kosztami w prowadzeniu działalności gospodarczej liczony na podstawie ocen ankietowanych przedsiębiorców wzrósł w ostatnim roku z 53,8 pkt do 62 pkt. Mimo to, powściągliwość w podnoszeniu cen w sektorze przedsiębiorstw przetwórstwa przemysłowego świadczy o tym, że zagrożenie zmniejszenia popytu, wynikające ze spowolnienia gospodarczego w naszym najbliższym otoczeniu nakazuje utrzymanie konkurencyjności cenowej i zaniechanie podwyżek nawet kosztem niższych zysków" - tłumaczą eksperci.

Pomimo wzrostu cen żywności na krajowym rynku, światowe ceny podstawowych surowców żywnościowych zachowują się stabilnie, a w przypadku cen ropy naftowej, które są kluczowe dla tendencji inflacyjnych od kwietnia br. wykazują one tendencję do spadku, podkreśla Biuro.

"Jeśli w najbliższym czasie złoty zachowa się stabilnie, to ceny surowców nie powinny przyczyniać się do nasilenia presji inflacyjnej w polskiej gospodarce" - podsumowuje BIEC.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(30)
PPPPP
5 lata temu
Biedne Pisiątka już nie mają kapuchy na propagandę wyborczą.:-))))))
qwerf2e3r
5 lata temu
podziekujcie pisowi i tym co ich wybierają
lopppkkk
5 lata temu
ci co mają 500 plus nie odczują tego, single mają ajgorzej, muszą radzic sobie z jednej pensji
tom
5 lata temu
Giełda z wyprzedzeniem pokazuje tendencje w gospodarce . A giełda w Polsce od lat jest w odwrocie podczas gdy inne giełdy osiągały historyczne maxima
Obywatel
5 lata temu
1 Euro = 4,35 zł. To dużo. Do tej pory nie przekraczało 4,25 zł. Coś się zaczyna dziać. Niedobrego.
...
Następna strona