Notowania

GPW: WIG20 jednak nie utrzymał wzrostów

Czytaj w komentarzu analityka Money.pl, jak przebiegła sesja na warszawskiej giełdzie.

Podziel się
Dodaj komentarz
<a href="http://www.facebook.com/palka.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Łukasz Pałka</b>, Analityk Money.pl</a> <br> Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Łukasz Pałka, godz. 17.05

Za nami dość spokojna sesja na warszawskiej giełdzie. Mocniejszych zmian nie notował dzisiaj również złoty.

Najważniejsze dzisiaj informacje makroekonomiczne, które napłynęły na rynek to dane na temat zmiany wynagrodzeń oraz zatrudnienia w kwietniu. Okazało się, że pensje w przedsiębiorstwach urosły w ciągu roku o 3 procent, ale jednocześnie utrzymał się na razie kiepski trend w postaci spadku zatrudnienia. Tym razem o 1 procent r/r.

Inwestorzy obecnie na warszawskiej giełdzie już od dłuższego czasu nie przywiązują większej wagi do danych z polskiej gospodarki. Z ich punktu widzenia istotniejsze informacje napłyną do nas dopiero w drugiej części tygodnia, na przykład w postaci protokołu po ostatnim posiedzeniu Fed, czy też wskaźników PMI.

WIG20 przez większość sesji utrzymywał się powyżej poziomu z ostatniego zamknięcia, ale w końcu niewielką przewagę zyskali sprzedający akcje.

Główne indeksy GPW podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Za spadek w WIG20 w dużej mierze odpowiada KGHM, którego notowania poszły w dół o ponad 1 procent. Słabo spisały się także PKO BP i PGE. Inwestorzy wśród blue chipów najchętniej wybierali za to akcje Synthosa.

GPW: Mocny skok akcji spółki deweloperskiej

Łukasz Pałka, godz. 15.25

Jedną z najwyraźniej rosnących dzisiaj spółek na warszawskiej giełdzie jest wrocławski deweloper Gant. Akcje zyskują ponad 20 procent.

Prezes spółki zapowiedział dzisiaj, że firma jeszcze w pierwszym półroczu pokaże dodatnie wyniki. Podkreślił że firma czeka teraz na uzyskanie pozwoleń na użytkowanie inwestycji Odra Tower. Dodał również, że firma jest na etapie porozumień z posiadaczami obligacji, które do tej pory nie zostały wykupione przez Ganta na czas.

Jeżeli chodzi o resztę rynku, to ostatnie minuty przynoszą osłabienie indeksu WIG20, który walczy, by utrzymać się powyżej poziomu wcześniejszego zamknięcia.

WIG20 na tle indeksów w Europie podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Na chwilę przed rozpoczęciem handu za oceanem, można spodziewać się, że sesja w Nowym Jorku przebiegnie spokojniej, kupujący poczekają z wyścigiem po kolejne rekordy.

GPW: Trzy rekomendacje dla polskich banków

Maciej Rynkiewicz, godz. 12.25

Indeks WIG20, przy obrotach na całym rynku dobijających do 200 milionów złotych, utrzymuje się kilka punktów powyżej psychologicznego poziomu 2400 punktów. Inwestorzy handlują akcjami niemal przy pustym kalendarzu makroekonomicznym.

Dobre nastroje utrzymują się na najważniejszych parkietach Europy. Najwięcej zyskują dziś indeksy w Bułgarii i Rosji, niemiecki DAX rośnie o ponad pół procent, francuski CAC40 zwyżkuje o ponad 0,2 proc. Tracą indeksy w Rumunii i Grecji.

Dzisiejsze notowania najważniejszych indeksów w Europie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Credit Suisse wydał dziś trzy rekomendacje - dla PKO BP, Pekao SA i BZ WBK. W przypadku PKO BP analitycy obniżyli zalecenie z _ powyżej rynku _ do _ neutralnie _ z ceną docelową na poziomie 32 złotych. Dla Pekao ekonomiści nadal zalecają _ neutralnie _, jednak z niższą ceną docelową 164 złotych. Jeśli chodzi o BZ WBK, to rekomendacja pozostała również _ neutralnie _, jednak cena docelowa wzrosła do 268 złotych.

Najnowsze rekomendacje Credit Suisse
spółka rekomendacja poprzednia rekomendacja cena docelowa poprzednia cena docelowa
źródło: PAP
Peako neutralnie neutralnie 164 zł 171 zł
PKO BP neutralnie powyżej rynku 32 zł 40 zł
BZ WBK neutralnie neutralnie 268 zł 256 zł

GPW: Udany początek tygodnia. Inwestorzy czekają na dane o zatrudnieniu

Maciej Rynkiewicz, godzina 9:20

Przy niemal pustym kalendarzu makroekonomicznym, inwestorzy na GPW otworzyli tydzień na niewielkich plusach. Indeksy WIG20 i mWIG40 rozpoczęły sesję odpowiednio 0,35, 0,16 procent powyżej piątkowego zamknięcia.

Dobre nastroje panują również na giełdach w Europie - większość indeksów obecnie zyskuje. Niemiecki DAX rośnie o ponad pół procent, francuski CAC40 o około 0,3 procent.

Dzisiejsze notowania indeksu WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Inwestorzy w Polsce czekają obecnie na informację GUS-u na temat przeciętnego wynagrodzenia i zatrudnienia w kwietniu. Ekonomiści oczekują wyniku minus 0,9 procent w przypadku zatrudnienia oraz plus 2,2 procent jeśli chodzi o wynagrodzenie.

Historyczne rekordy w USA. Co z akcjami spółek z GPW?

Paweł Zawadzki, godzina 20:32, 19. maja

*Choć zakończony w ubiegłym tygodniu sezon publikacji wyników za pierwszy kwartał wypadł gorzej niż przed rokiem, to sporo spółek pozytywnie zaskoczyło. To może w najbliższym czasie poskutkować pozytywnymi rekomendacjami biur maklerskich. Po stronie kupujących stoją też historycznie niskie stopy procentowe w USA, strefie euro, a także Polsce. Lekko niepokoić mogą natomiast obawy o przyszłość OFE oraz ryzyko korekty na Wall Street. *

Piątkowa sesja na amerykańskich parkietach nie rozczarowała. Najważniejsze indeksy zyskały od 0,8 (Dow Jones Industrial Average) do ponad procenta (S&P500). Oznacza, to, że wszystkie kluczowe wskaźniki znów poprawiły swoje historyczne maksima. Znakomitą atmosferę na Wall Street _ wsparły _ zaskakująco dobre dane o nastrojach amerykańskich konsumentów. Odzwierciedlający je indeks Uniwersytetu Michigan skoczył w górę z 76,4 do 83,7 pkt, podczas gdy analitycy oczekiwali wzrostu w okolice 78 punktów.

Zobacz, jak w piątek radził sobie indeks S&P500 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Kolejne rekordy na Wall Street zwiększają szanse na kontynuację wzrostów na rodzimej giełdzie. Tym bardziej, że spora część zwyżki najważniejszych indeksów za Oceanem miała miejsce już po zamknięciu notowań na europejskich parkietach, a wśród inwestorów handlujących na GPW coraz wyraźniej zarysowuje się przewaga chętnych do posiadania akcji.

Choć w piątek indeks największych spółek notowanych w Warszawie nie zdołał sforsować psychologicznego poziomu 2.400 pkt, to niegasnący optymizm Amerykanów powinien sprawić, że kolejna próba będzie tylko kwestią czasu. WIG20 od tegorocznego dołka - wyznaczonego 18 kwietnia - poszedł w górę już o ponad 5 procent i nic nie wskazuje obecnie na to, aby tendencja ta miała się odwrócić.

Sprawdź, jak WIG20 radzi sobie od osiągnięcia tegorocznego minimum Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Z punktu widzenia analizy technicznej znacznie ważniejsza niż poziom 2.400 punktów jest linia przebiegająca około 10 punktów wyżej. Dopiero jej zdecydowane - potwierdzone wzrostem obrotów - przebicie otworzy indeksowi drogę w kierunku obszaru 2.490-2.500 punktów. Gdyby jednak kupujący _ zdecydowali _ się zrobić dłuższą przerwę, mocne wsparcie czeka na nich w okolicach przedziału 2.350-2.360 punktów.

O ile inwestorzy z GPW nie zostaną zaskoczeni gwałtowną wyprzedażą akcji na Wall Street, informacją stawiającą pod znakiem zapytania przyszłość OFE (wyniki przeglądu systemu emerytalnego w Polsce - zgodnie z obietnicą premiera - mamy poznać jeszcze w maju), czy wydarzeniem podobnej rangi, o mocniejszą przecenę będzie trudno. Tym bardziej, że obecnie w górę zgodnie idą wszystkie najważniejsze indeksy GPW.

O czym trzeba pamiętać?Tydzień dla giełdowych graczy rozpocznie się całkiem spokojnie. W poniedziałek i wtorek inwestorzy nie poznają żadnych kluczowych informacji obrazujących stan światowej gospodarki. Od środy wydarzeń mogących rzutować na ich decyzje będzie już znacznie więcej. Z ważnych danych z USA warto pamiętać o sprzedaży domów na rynku wtórnym (środa), liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, indeksie PMI dla przemysłu i sprzedaży nowych domów (czwartek) oraz zamówieniach na dobra trwałego użytku (piątek).

W centrum uwagi rynków finansowych będą również - a niewykluczone, że przede wszystkim - środowy protokół z ostatniego posiedzenia FOMC oraz mające miejsce tego samego dnia wystąpienie Bena Bernanke przed Kongresem. Inwestorzy szukać będą w nich przede wszystkim jakichkolwiek wskazówek ułatwiających udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy, kiedy i w jakim zakresie może zostać zmieniony (lub nawet wygaszony) obowiązujący obecnie program stymulowania gospodarki USA (QE3).

Sporo _ namieszać _ mogą także - publikowane w czwartek - dane z europejskiej gospodarki. Tego dnia hurtem zaprezentowane zostaną wstępne odczyty indeksów (PMI) obrazujących aktywność gospodarczą w przemyśle i usługach we Francji, Niemczech i całej strefie euro. W przypadku wszystkich wskaźników analitycy oczekują niewielkiej poprawy. Lekkiej poprawy rynek oczekuje także w przypadku - publikowanego w piątek - odzwierciedlającego nastroje niemieckich przedsiębiorców indeksu Ifo.

Choć koniec sezonu wynikowego dla spółek notowanych na GPW gwałtownie ograniczył liczbę istotnych dla inwestorów wiadomości z rodzimego rynku, to w tym tygodniu znajdzie się także polski akcent. Będą to - publikowane we wtorek - dane o produkcji przemysłowej. Według analityków w kwietniu wzrosła ona o 2,8 proc., wobec 2,9-proc. spadku w marcu. Gorsze od prognoz dane mogą zwiększyć szanse na to, że na następnym posiedzeniu RPP znów obetnie stopy procentowe w Polsce.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: sesja na gpw, wig20, giełda, komenatrze giełdowe, dziś w money, wiadomości, komentarze gieldowe, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz