Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Maseczki ochronne. W dwa miesiące polskie firmy wyprodukowały ponad 35 mln sztuk

3
Podziel się:

Ponad 35 mln maseczek ochronnych i niemal tyle samo kilogramów środków odkażających, a także 1,7 mln przyłbic wyprodukowano w Polsce przez dwa pierwsze miesiące epidemii - wynika z danych GUS. Niestety okrągłe zero widnieje w statystyce respiratorów.

W ostatnim czasie maseczki były jednym z najbardziej poszukiwanych towarów na rynku.
W ostatnim czasie maseczki były jednym z najbardziej poszukiwanych towarów na rynku. (PAP | GUS)

Maseczki, rękawice, środki dezynfekujące czy przyłbice to w ostatnim czasie bardzo poszukiwane towary na rynku. W związku z tym Główny Urząd Statystyczny zebrał od firm zatrudniających co najmniej 50 osób szczegółowe informacje na temat produkcji.

Okazuje się, że w samym marcu firmy wyprodukowały łącznie 26 515 929 maseczek ochronnych. Jeśli dodać do tego kwietniową produkcję, wyjdzie w sumie blisko 35,5 mln maseczek.

GUS podał także, że w okresie marzec-kwiecień wyprodukowano 855 427 sztuk odzieży ochronnej (kombinezonów i fartuchów) oraz 261 769 sztuk rękawiczek gumowych. W tym okresie powstało też 35 mln 569 tys. 344 kg płynów i żeli odkażających.

Zobacz także: 1000+ na wakacje. Bon turystyczny bez podatku

Firmy wytworzyły w ciągu dwóch pierwszych miesięcy trwania epidemii koronawirusa również około 1,7 mln przyłbic, z czego zdecydowana większość została wyprodukowana jeszcze w marcu.

Co z bardziej skomplikowanym sprzętem takim jak np. respiratory? Niestety polskie firmy objęte badaniem GUS nie produkowały ich. Wytworzyły za to około 1251 kg różnego rodzaju części do respiratorów.

"Badanie zostało przeprowadzone wśród podmiotów gospodarczych dotychczas uczestniczących w obowiązkowym miesięcznym badaniu produkcji wyrobów przemysłowych, w których liczba pracujących wynosi 50 osób i więcej. Obserwacją zostało objętych 17 wyrobów, które nie występują w "Nomenklaturze PRODPOL do badań miesięcznych w roku 2020" lub nie da się wydzielić ich produkcji z istniejących w nomenklaturze grupowań" - czytamy w raporcie GUS.

Urzędnicy wskazali, że udzielenie informacji na temat produkcji wyrobów związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się / walką z COVID-19 odbyło się na zasadzie dobrowolności.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Marek
4 lata temu
Kto wie gdzie sa te tanie plyny do deynfekcji od polskich producentow?Dzisiaj bylem w sklepie,owszem sa nawet duzy wybor,ale 100ml kosztuje w granicach 10 zeta.Ktos tu oszukuje,ze problem jest rozwiazany.....
ajzwareck
4 lata temu
I co wtedy dalej mądrale ? Naprodukują, nakupują respiratorów dla szpitali / jeden szpitalny respirator to koszt i wtdatek ok 100 tyś zł /, potem wstawią do szpitalnych magazynów w piwnicach. I co znów ryk opozycji, że zmarnowano pieniądze na respiratory, bo te leżą bezużyteczne w magazynach, a brakuje kasy inne bardziej potrzebne artykuły. I tak w kółko panie Pierdółko, jak nie kijem go, to pałka. Czy my mieszkamy w jakimś nienormalnym państwie, z jeszcze bardziej głupią i nienormalną opozycją ? Na pewno tak.
POPSuLi
4 lata temu
A w szpitalu w Radomiu co to koledzy marszałka Struzika zarządzają z PSL i PO to jedna zwykła maska na 12 godz dyżuru a przyłbica za swoje kupiona .