Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Akcje JSW będą tańsze. Są szanse na większe zyski

0
Podziel się:

Resort skarbu ustalił cenę sprzedaży akcji JSW na poziomie 136 zł. To o 10 zł mniej niż cena z zapisów w ofercie publicznej.

Akcje JSW będą tańsze. Są szanse na większe zyski
(PAP/Leszek Szymański)

Resort skarbu kierowany przez Aleksandra Grada ustalił ostatecznie cenę sprzedaży akcji JSW na poziomie 136 złotych. To o 10 zł mniej niż maksymalna cena.

Równocześnie ministerstwo zwiększyło pulę papierów dla inwestorów indywidualnych i uprawnionych z 25 proc. wcześniej oferowanych do 26,88 procent. Dzięki temu nie będzie redukcji zleceń i inwestorzy indywidualni otrzymają tyle akcji na ile się zapisali.

Nie zmieniła się natomiast ogólna liczba akcji sprzedawanych w ramach oferty, która wyniesie niemal 39,5 mln akcji. To oznacza, że przy cenie 136 zł do budżetu wpłynie prawie 5,4 mld złotych.

Rosną szanse na zyski, ale należy uważać

Obniżenie ceny sprzedaży powinno inwestorów indywidualnych z jednej strony cieszyć, ale także i niepokoić. Już wcześniej analitycy ankietowani przez Money.pl wskazywali, że maksymalną cenę sprzedaży na poziomie 146 złotych należy uznać za atrakcyjną. Jej spadek o kolejne 10 złotych atrakcyjność tej inwestycji jeszcze zwiększa.

Inwestorzy mogą liczyć nawet na 45 procent zysku. Jak wynika z analizy porównawczej ze spółkami wydobywającymi węgiel notowanymi na GPW - LW Bogdanka oraz NWR - akcje JSW są warte *197 złotych *(Tutaj przeczytasz, jak dokładnie to policzyliśmy)
.

Duży wpływ na dobra kondycję JSW ma znaczna poprawa wyników finansowych w ostatnim czasie. W pierwszym kwartale 2011 roku spółka zarobiła na czysto 619 mln zł, czyli o 315 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2010 roku. Wyraźnie - o 53 proc. - wzrosły w tym czasie także przychody, które wyniosły 2,23 mld złotych. Dla porównania w 2009 roku spółka poniosła stratę w wysokości ponad pół miliarda złotych.

Źródło: Money.pl

O znaczny wzrost kursu akcji na pierwszych sesjach będzie jednak niezwykle trudno. Resort skarbu z jakiegoś powodu cenę jednak obniżył. Wszystko wskazuje na to, że inwestorzy instytucjonalni uznali, że jest ona za wysoka, a to oni decydują o cenie, ponieważ to do nich zostało skierowane ponad 73 proc. oferty.

Ich obawy wynikały zapewne z niepewności, jaka obecnie panuje na rynkach akcji. Jeżeli okaże się, że grecki rząd nie zdoła przeforsować pakietu reform, na giełdach należy się liczyć z dużymi zawirowaniami.

Związki zawodowe i spowolnienie w gospodarce też robią swoje

Inwestorów instytucjonalnych niepokoi także sytuacja wewnątrz JSW. W spółce działa ponad 50 związków zawodowych, które mają 28 tys. członków, co stanowi 107 proc. wszystkich zatrudnionych. Związkowcy swą siłę pokazali w ostatnim czasie, grożąc strajkiem wymogli gwarancje zatrudnienia oraz sprzedaż akcji pracownikom na preferencyjnych zasadach.

Również oczekiwane spadki na giełdach surowców negatywnie wpłyną na kondycję spółki. Jeżeli gospodarka amerykańska ponownie pogrąży się w recesji, na co wskazują kolejne rozczarowujące dane, to automatycznie przełoży się na pogorszenie sytuacji w Chinach, które dużą część eksportu ) kierują na rynek amerykański.

A to Państwo Środka ma decydujący wpływ na ceny węgla koksowniczego, którego JSW jest największym producentem w Europie i który stanowi główne źródło przychodów. Ten rodzaj węgla jest bowiem wykorzystywany do produkcji koksu, a ten jest niezbędny do produkcji stali. Mniejsze inwestycje w Chinach oznaczają spadek popytu na stal, a według World Steel Association w 2011 roku na Chińczyków przypadnie *45 proc. * światowego zużycia.

Czytaj dlaczego warto zainwestować w akcje JSW

Europejski lider ma chętnie dzielić się zyskami

Dominująca rola w produkcji węgla koksowniczego, stanowi jednak również główny atut spółki. W 2010 roku JSW wydobyła 9,1 mln ton węgla tego rodzaju co stanowi 78 proc. krajowej produkcji, która wyniosła 11,65 mln ton. Według szacunków firmy konsultingowej CRU w 2011 roku w Europie zużycie tego rodzaju węgla szacuje się na 63,5 mln ton.

*-dane za pierwszy kwartał
Źródło: prospekt emisyjny JSW

Analitycy ankietowani przez Money.pl zwracają uwagę, że kolejnym czynnikiem, który przemawia za inwestycją w akcje JSW jest polityka dywidendowa spółki. W prospekcie emisyjnym zadeklarowała ona, żezamierza na ten cel przeznaczać 30 proc. zysków.

_ - Uwzględniając utrzymującą się w spółce dominującą rolę Skarbu Państwa można podobnie jak w przypadku KGHM czy PZU oczekiwać, że ten pułap będzie minimalnym realizowanym, czyli akcjonariusze będą korzystać z zysków wypracowanych przez spółkę - _tłumaczy Paweł Cymcyk, analityk AZ Finanse.

Za inwestycją w akcje JSW przemawia także fakt, że górniczy potentat w ciągu kilku miesięcy może wejść do indeksu WIG20. A papiery warszawskich blue chipów, ze względu na dużą płynność, cieszą się największym zainteresowaniem inwestorów instytucjonalnych, tak krajowych, jak i zagranicznych.

Jak wyceniliśmy akcje JSW

Wycena porównawcza została przeprowadzona na podstawie dwóch spółek notowanych na GPW - LW Bogdanka i NWR. Obie podobnie jak JSW zajmują się głównie wydobyciem węgla.

Wyliczenia opierają się na cenach zamknięcia GPW z 28 czerwca oraz danych z czterech ostatnich kwartałów pochodzących ze skonsolidowanych sprawozdań finansowych. Wagi każdego z wskaźników finansowych użytych do wyceny są równe. Liczba akcji pochodzi ze statutu spółki, zaktualizowanego 6 czerwca 2011 roku i wynosi 108,85 mln akcji.

Wycena akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej
Spółka Cena/Przychód Cena/Zysk Cena/Wartość księgowa )
New World Resources 1,6 10,2 3,4
LW Bogdanka 3,1 18,4 2,0
średnia 2,4 14,3 2,2
wycena akcji JSW (w złotych) 175 251 164

W tej sytuacji średnia arytmetyczna wycen akcji JSW, które zawierają się w przedziale 164-251 zł, wynosi 197 złotych. **

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/230/t44518.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/debiut;jsw;750;zlotych;zysku;w;jeden;dzien,113,0,855409.html) Debiut JSW. 750 złotych zysku w jeden dzień? Na akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej zapisze się nawet 250 tysięcy osób. Zainteresowanie papierami węglowej spółki będzie więc porównywalne do debiutów PZU i Taurona.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/116/t141684.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/debiut;jsw;zwiazkowcow;wiecej;niz;pracownikow;poznaj;minusy;spolki,211,0,848339.html) Debiut JSW: Związkowców więcej niż pracowników. Poznaj minusy spółki Ponad 50 związków nie przeszkodziło JSW w zwiększeniu zysków o ponad 300 procent.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/30/t138782.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bgz;to;porazka;grada;pko;bp;i;jsw;uratuja;prywatyzacje,147,0,831635.html) BGŻ to porażka Grada. PKO BP i JSW uratują prywatyzację? Skarb Państwa zamiast miliarda, zarobi na BGŻ 300 mln zł. Taka pomyłka w przypadku ofert JSW i PKO BP będzie znacznie kosztowniejsza.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)