Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

BGŻ coraz bliżej GPW

0
Podziel się:

Zarząd Banku BGŻ spodziewa się, że prospekt emisyjny w związku z ofertą publiczną akcji, sprzedawanych przez Skarb Państwa, zostanie zatwierdzony przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) jeszcze w tym miesiącu.

BGŻ coraz bliżej GPW
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Zarząd Banku BGŻ spodziewa się, że prospekt emisyjny w związku z ofertą publiczną akcji, sprzedawanych przez Skarb Państwa, zostanie zatwierdzony przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) jeszcze w tym miesiącu.

- _ Prospekt powinien być zatwierdzony w tym miesiącu. To wynika także z enuncjacji Ministerstwa Skarbu Państwa _ - powiedział prezes Jacek Bartkiewicz podczas konferencji prasowej.

BGŻ złożył prospekt emisyjny w KNF pod koniec kwietnia. Zgodnie z decyzją akcjonariuszy z sierpnia ub. roku, oferta i debiut giełdowy mają nastąpić najpóźniej do końca III kwartału tego roku.

W ramach oferty Skarb Państwa zaoferuje 37,29% akcji, tj. wszystkie posiadane walory BGŻ.

Z wtorkowej wypowiedzi wiceminister skarbu Joanny Schmid wynika, że oferta publiczna akcji Banku BGŻ nastąpi najwcześniej w lipcu, a jej szacowana wartość to 0,7-1,1 mld zł. Wartość 100% akcji szacowana jest przez doradcę zarządu BGŻ na 2,0-3,0 mld zł.

Bartkiewicz powtórzył, że BGŻ nie planuje nowej emisji akcji. - _ Przedstawiliśmy plan rozwoju organicznego i w okresie 3-4 lat takiej potrzeby nie ma. Jeśli kapitał byłby potrzebny, możemy korzystać z pożyczek podporządkowanych i będzie to pierwszy kierunek zwiększenia bazy kapitałowej _ - powiedział prezes.

- _ Jeśli pojawi się kwestia fuzji, czy przejęć, to różne rzeczy mogą się zdarzyć _ - dodał.

Zgodnie z umową z MSP, Bank BGŻ jest zobowiązany do przejęcia Rabobank Polska w ciągi trzech lat. - _ Mamy sporo czasu, nie będziemy się spieszyć. Najpierw musimy przeprowadzić ofertę _ - powiedział Jacek Bartkiewicz.

Dodał, że Rabobank, który specjalizuje się w usługach dla zamożnych klientów uzupełni ofertę BGŻ i poszerzy bazę klientów. Rabobank ma obecnie 59,35% akcji BGŻ i deklarował, że nie będzie sprzedawał swoich akcji w ofercie.

Doradcami BGŻ w procesie IPO są Credit Suisse Securities (Europe), Kancelaria Prawna Baker & McKenzie Gruszczyński i Wspólnicy oraz Dom Maklerski PKO BP.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)