Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Debiut BGŻ na GPW: Kurs akcji wzrósł o dwa procent

0
Podziel się:

Za jeden walor na koniec pierwszej sesji trzeba było zapłacić 61,25 złotych.

Debiut BGŻ na GPW: Kurs akcji wzrósł o dwa procent
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

aktualizacja 17:36

Kurs akcji Banku Gospodarki Żywnościowej na zakończenie pierwszej sesji wzrósł o Za jeden walor na koniec pierwszej sesji trzeba było zapłacić 61,25 złotych. To o około 2 proc. powyżej ceny emisyjnej. Na otwarciu wzrost był niemal trzykrotnie wyższy. Obroty wyniosły 36 mln złotych.

KURS AKCJI BGŻ Notowania opóźnione o 15 minut

Kurs otwarcia notowań dla akcji BGŻ to 62,50 złotego. Inwestorzy, którzy kupowali akcje banku po 60 złotych w momencie rozpoczęcia sesji (którą otwierał Ludwik Sobolewski - na zdjęciu) zyskiwali 4,2 procent.

- _ Mam nadzieję, że to będzie taki nasz stały trend, stabilnie do przodu, ale bez szaleństw _ - powiedział podczas uroczystości debiutu Jacek Bartkiewicz, prezes BGŻ komentując kurs akcji podczas debiutu.

- _ Głęboko w to wierzę, że wartość fundamentalna jest większa i, że wspólnie z Rabobank zrobimy wszystko, aby ją osiągnąć. Jestem przekonany, że Skarb Państwa zarobi więcej niż dziś to widać, ale bez dobrej współpracy byłoby to niemożliwe _ - powiedział minister skarbu Aleksander Grad. Dodał, że Skarb Państwa będzie wychodzić z tej inwestycji wtedy, gdy uzna że jest to najlepszy moment.

Inwestor indywidualny, którzy _ otrzymał _20 akcji Banku Gospodarki Żywnościowej i zdecydował się je sprzedać już na otwarciu notowań przed potrąceniem prowizji i uwzględnieniem podatku Belki zarobił na inwestycji w BGŻ 50 złotych. *Jeśli sprzedał je po 60,85 zł, jego zysk skurczył się do *17 złotych.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/179/t140211.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/bgz;akcje;na;debiucie;nie;zrobia;furory,9,0,839177.html) BGŻ: Akcje na debiucie nie zrobią furory
Na akcje banku zapisało się łącznie 76,6 tysiąca inwestorów indywidualnych. Pierwotnie za akcję banku mieli zapłacić 90 złotych. Ostatecznie cena została obniżona do 60 złotych.

Jeden inwestor otrzymał maksymalnie 20-21 akcji BGŻ, zatem kwota jaką zainwestował w pierwszą w tym roku prywatyzowaną za pośrednictwem giełdy przez Skarb Państwa spółkę sięgała 1200-1260 złotych.

fot: PAP/Bartomiej Zborowski_ _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/debiut;banku;bgz;na;gpw,galeria,5534,0.html)BGŻ powstał w 1975 roku jako bank państwowo-spółdzielczy, którego głównym zadaniem było świadczenie usług finansowych oraz udzielanie kredytów dla rolnictwa, przemysłu rolno-spożywczego oraz leśnictwa.

W 1994 roku bank został przekształcony w spółkę akcyjną. W wyniku tego Skarb Państwa otrzymał 66 proc. akcji w kapitale zakładowym, a pozostałe 34 proc. znalazło się w posiadaniu banków spółdzielczych.

Obecnie większościowym akcjonariuszem Banku Gospodarki Żywnościowej jest Rabobank. Holenderska grupa jest właścicielem ponad 59 proc. akcji. W ofercie resort skarbu uplasował 12 proc. akcji. Wciąż jest zatem posiadaczem 25 proc. akcji BGŻ.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/240/t98288.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/kupisz;akcje;bgz;za;1200;zlotych;zobacz;czy;warto,197,0,822981.html) Kupisz akcje BGŻ za 1200 złotych. Zobacz, czy warto Money.pl sprawdził, ile powinny kosztować akcje Banku Gospodarki Żywnościowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/248/t99832.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/prywatyzacyjne;debiuty;daly;zarobic;srednio;10;proc;bgz;to;powtorzy,24,0,827160.html) Prywatyzacyjne debiuty dały zarobić średnio 10 proc. BGŻ to powtórzy? Money.pl prześledził, ile dotychczas można było zarobić na prywatyzacjach.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)