Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Grupa Glinik zamierza zadebiutować na GPW

0
Podziel się:

Grupa Glinik w Gorlicach wyspecjalizowana m.in. w produkcji maszyn górniczych, narzędzi wiertniczych i odkuwek, zamierza zadebiutować na warszawskiej giełdzie w październiku tego roku.

Grupa Glinik zamierza zadebiutować na GPW
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Grupa Glinik w Gorlicach wyspecjalizowana m.in. w produkcji maszyn górniczych, narzędzi wiertniczych i odkuwek, zamierza zadebiutować na warszawskiej giełdzie w październiku tego roku. *

Ostateczny termin wejścia na GPW będzie zależeć od sytuacji rynkowej. Prezes spółki Mieczysław Brudniak poinformował że Glinik zamierza pozyskać z publicznej emisji około 100 mln zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na realizację planów inwestycyjnych, dotyczących nowych przedsięwzięć technologicznych w spółkach grupy oraz zaplanowanych przejęć innych firm. Glinik zamierza kupić 2-3 firmy z szeroko pojętej branży.

- _ Spokojnie i bez emocji przygotowujemy firmę do wejścia na giełdę. Prowadzona jest konsolidacja spółek zależnych oraz przygotowania do przejścia grupy na Międzynarodowy Standard Rachunkowości _ - zaznaczył prezes Brudniak.

Według niego prospekt emisyjny spółka chce złożyć do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) na przełomie czerwca i lipca, po formalnym zamknięciu 2007 roku. Giełdowy debiut powinien nastąpić w październiku, ale ostateczny termin będzie zależał od koniunktury na parkiecie.

Spółka planuje pozyskać około 100 mln zł. Emisja będzie przeznaczona głównie dla stabilnych akcjonariuszy instytucjonalnych. Po jej przeprowadzaniu większościowy pakiet nadal pozostanie w rękach firmy Invest Glinik (należącej do menedżerów i załogi grupy), która obecnie posiada blisko 90 proc. walorów.

Prezes poinformował, że według wstępnych danych skonsolidowane przychody grupy Glinik wyniosły w zeszłym roku około 470 mln zł, a zysk netto był porównywalny z osiągniętym rok wcześniej. 2006 rok grupa zamknęła zyskiem około 28 mln zł.

W skład grupy wchodzi m.in. Zakład Maszyn Górniczych (do górnictwa trafia ok. 20 proc. produkcji grupy), spółka Narzędzia i Urządzenia Wiertnicze (wytwarza sprzęt nie tylko do odwiertów w górnictwie ropy czy gazu, ale i np. do poszukiwania wody w krajach arabskich) oraz kuźnia, produkująca rozmaite odkuwki. Grupa zatrudnia blisko 2.250 osób.

giełda
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)