Notowania

dom
01.10.2008 10:45

PCC Intermodal złożył prospekt do KNF

PCC Intermodal, przewoźnik intermodalny w Polsce, chce zadebiutować na giełdzie jeszcze przed końcem tego roku, z oferty chce pozyskać kilkadziesiąt mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

PCC Intermodal, przewoźnik intermodalny w Polsce, chce zadebiutować na giełdzie jeszcze przed końcem tego roku, z oferty chce pozyskać kilkadziesiąt mln zł.

_ - PCC Intermodal będzie pierwszą i dzięki temu jedyną spółką z branży logistyki intermodalnej notowaną na rynku podstawowym GPW w Warszawie. Z Giełdy Papierów Wartościowych chcielibyśmy pozyskać kilkadziesiąt milionów złotych _ - powiedział cytowany w komunikacie Dariusz Stefański, prezes spółki PCC Intermodal.

Środki z oferty spółka chce przeznaczyć na częściowe sfinansowanie budowy nowoczesnego terminalu przeładunkowego w Kutnie.

Do końca 2012 r. spółka chce wybudować co najmniej pięć terminali intermodalnych: w Kutnie, Sosnowcu, Poznaniu, Wrocławiu i Tczewie.

Strategia spółki zakłada budowę połączonych w sieć nowoczesnych terminali przeładunkowych w głównych ekonomicznych regionach Polski. Spółka upatruje swojej szansy rozwoju w potencjale wzrostu krajowego rynku.

W Polsce liczba terminali na 1000km linii trakcyjnej wynosi 0,5, tymczasem w krajach Europy Zachodniej ten sam współczynnik przekracza 2. Udział przewozów intermodalnych w przewozach kolejowych w Polsce kształtuje się na poziomie kilku procent, podczas gdy w krajach Europy Zachodniej jest to ponad 18 proc.

Oferta spółki PCC Intermodal obejmuje regularne przewozy kolejowe pomiędzy portami morskimi w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie, Hamburgu, Bremerhaven i Rotterdamie a terminalami lądowymi oraz skoordynowane z nimi przewozy samochodowe z pięciu lądowych terminali przeładunkowych.

PCC Intermodal należy do holdingu PCC S.E. - międzynarodowej grupy kapitałowej o obrotach osiągających prawie 1 mld euro rocznie. W skład grupy wchodzą spółki z branży chemicznej, energetycznej i logistycznej m.in. zakłady chemiczne PCC Rokita SA, holding logistyczny PCC Rail SA czy PCC Port Szczecin Sp. z o.o. Średnioroczny wzrost skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży grupy w ciągu ostatnich pięciu lat przekroczył 20 proc.

Przychody netto PCC Intermodal za I poł. roku 2008 wyniosły prawie 24,9 mln zł, co oznacza wzrost rdr o 133 proc. Zysk netto w I pół. 2008r. zamknął się stratą w wysokości 3,57 mln zł. Spółka tłumaczy negatywny wynik wczesnym etapem rozwoju spółki i dynamiczną ekspansją rynkową, która generuje wysokie koszty uruchomienia kolejnych, nowych połączeń.

Obecnymi głównymi akcjonariuszami spółki są: PCC SE który ma 78,94 proc. udziałów, oraz PCC Rail (17,78 proc.). Pozostałe 3,28 proc. należy do zarządu oraz dwóch członków Rady Nadzorczej spółki.

Oferującym akcje PCC Intermodal jest DM Penetrator.

Tagi: dom, mso, giełda, wiadomości, gospodarka, ipo, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz