Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
altus tfi
11.06.2014 14:32

Szykują się przejęcia na rynku funduszy inwestycyjnych

Altus TFI analizuje obecnie dwie potencjalne transakcje przejęć.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Sergey Nivens - Fotolia.com)

Przygotowujący się do debiutu na warszawskiej giełdzie Altus TFI analizuje obecnie dwie potencjalne transakcje przejęć na rynku TFI - poinformował prezes Altus TFI Piotr Osiecki.

_ - Już obecnie analizujemy dwie potencjalne transakcje przejęć TFI. Biorąc pod uwagę sytuację na rynku, jest wysokie prawdopodobieństwo pojawienia się w okresie najbliższych 12-18 miesięcy kolejnych atrakcyjnych celów akwizycyjnych _ - powiedział podczas środowej konferencji z okazji publikacji prospektu emisyjnego prezes Osiecki.

W tym kontekście dodał, że wśród potencjalnych transakcji wymieniane są na rynku m.in. BPH TFI, Skarbiec TFI (który też wkrótce może trafić na giełdę) oraz KBC TFI. Osiecki poinformował, że w orbicie zainteresowań Altus TFI są średniej wielkości fundusze, których aktywa wynoszą 3-5 mld zł.

_ - W mniejszym stopniu, w przypadku pojawienia się atrakcyjnych okazji działania akwizycyjne mogą też dotyczyć nabywania wyłącznie aktywów i funduszy inwestycyjnych, bez przejmowania podmiotów zarządzających tymi aktywami _ - powiedział.

Zdaniem Osieckiego, polski rynek TFI jest mocno rozdrobniony i nieuchronnie czeka go konsolidacja._ - Na rynku pozostaną tylko silne niezależne TFI i duże towarzystwa inwestycyjne należące do banków _ - uważa prezes Altus TFI.

Altus TFI wchodzi na giełdę, by pozyskać około 200 mln zł na przejęcia. Spółka zadeklarowała, że jeśli do końca trzeciego kwartału 2015 roku nie uda się jej sfinalizować transakcji przejęcia przeprowadzi proces skupu i umorzenia akcji własnych. Akcje będą skupowane po cenie emisyjnej powiększonej o 3-miesięczny WIBOR. W procesie buyback nie wezmą udziału dotychczasowi akcjonariusze Altus TFI.

Oprócz planów akwizycyjnych Altus TFI kusi inwestorów swoją polityką dywidendową. Spółka regularnie przeznacza na dywidendę od 75 do 100 proc. zysku netto możliwego do wypłacenia (zgodnie ze statutem, 10 proc. rocznego zysku netto Altus TFI jest zobowiązany przeznaczać na cele społeczne).

_ - Chcemy być spółką dywidendową. Nam jako zarządzającym funduszami nie podobają się spółki, które na siłę trzymają gotówkę na kontach, sami też nie zamierzamy tego robić _ - powiedział Osiecki.

Altus TFI jest jednym z większych w Polsce niezależnych (niepowiązanych bezpośrednio z żadną instytucją finansową) towarzystw funduszy inwestycyjnych. Zarządza aktywami o wartości ponad 5 mld zł. Wartość aktywów netto (WAN) samych funduszy inwestycyjnych wzrosła z 66 mln zł na koniec stycznia 2010 roku do ponad 3,2 mld zł na koniec kwietnia 2014 roku.

Liczba funduszy zarządzanych przez Altus TFI wynosiła na koniec kwietnia tego roku 37.

W 2013 roku Altus TFI miał 37,6 mln zł zysku netto, 45,1 mln zł zysku operacyjnego i 89 mln zł przychodów.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: altus tfi, fundusze, giełda, wiadomości, gospodarka, ipo, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz