Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
acp
07.07.2009 13:25

Tylko kilka spółek pojawi się na GPW

Najprawdopodobniej tylko kilka spółek przeprowadzi oferty publiczne i zadebiutuje na rynku głównym warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Kula)

*Najprawdopodobniej tylko kilka spółek przeprowadzi oferty publiczne i zadebiutuje na rynku głównym warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, wynika z oceny i wiadomości zgromadzonych przez agencję ISB. *

W czwartek, 25 czerwca, na GPW zadebiutowały akcje spółki Lubelski Węgiel Bogdanka. Był to zaledwie szósty tegoroczny debiutant na rynku głównym. Druga połowa roku może być pod względem ilości debiutantów równie słaba, lub tylko nieco lepsza - choć wynik oferty Bogdanki trzeba uznać za duży sukces.

Wcześniej z powodzeniem ofertę publiczną przeprowadziła spółka Aplisens. W trudnych warunkach spółka pozyskała 15 mln zł brutto, a kurs PDA na debiucie 25 maja wzrósł o blisko 20%. Wcześniej firma mogła poinformować, że redukcja w transzy inwestorów indywidualnych wyniosła ponad 40%.

Barometrem sytuacji na rynku IPO w najbliższych tygodniach i miesiącach może być oferta spółki Voltex, która ma ruszyć 8 lipca od budowy księgi popytu. Wartość oferty tej firmy, przy obecnych założeniach, może wynieść do 30 mln zł brutto. Osiągnięcie takiego wyniku świadczyłoby o tym, że sytuacja na rynku pierwotnym poprawia się.

Z sondażu _ Gazety Prawnej _ przeprowadzonej wśród domów maklerskich wynika, że planują one wprowadzić do końca roku na giełdę jeszcze 16 nowych spółek. Wydaje się jednak, że trudno w obecnej sytuacji liczyć, żeby te plany się powiodły. Zwłaszcza, że wiele firm nadal wstrzymuje lub odkłada plany giełdowe - ostatecznie może się zdecydować na wejście na giełdę bez przeprowadzenia oferty publicznej.

W lecie na GPW zadebiutują prawdopodobnie - długo tu oczekiwane - akcje spółki informatycznej Asseco South Eastern Europe. Spółka pozyskała inwestora (EBOR). Rozważa też przeprowadzenie emisji dla inwestorów kwalifikowanych - jednak z oferty publicznej na razie zrezygnowała.

Pod koniec maja na GPW zadebiutowały akcje Ipopema Securities - firma również nie przeprowadziła żadnej oferty. Jej debiut wynikał z realizacji zapisów umowy inwestycyjnej.

Jeśli chodzi o domy maklerskie, to - przynajmniej w sferze deklaracji - najaktywniejszym na rynku pierwotnym ma być DM IDMSA. W połowie maja prezes Grzegorz Leszczyński zapowiadał, że chce, jako oferujący, przeprowadzić w tym roku pięć ofert pierwotnych.
IDMSA chce wprowadzić na GPW spółki OPTeam, Palio, Passat-Stal, Opony.pl, a także Victoria Holding - firmę działającą na rynku maszyn do gry (tzw. jednoręczni bandyci).

Zastój na rynku pierwotnym potwierdzają dane Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), która w tym roku (stan na 19 czerwca) zatwierdziła w sumie 13 prospektów emisyjnych, w tym zaledwie 6 dotyczących ofert pierwotnych (nowe podmioty). W całym 2008 r. KNF zatwierdził łącznie 95 prospektów (związanych zarówno z pierwotnymi, jak i wtórnymi ofertami spółek).

MSP MOŻE PRZEPROWADZIĆ TYLKO 1 OFERTĘ DO KOŃCA IV KWARTAŁU

W ciągu najbliższych sześciu miesięcy, do końca IV kw. 2009 roku, na warszawskiej giełdzie może zadebiutować potencjalnie tylko jedna spółka z udziałem Skarbu Państwa - Polska Grupa Energetyczna (PGE). Pod koniec czerwca na GPW weszła Bogdanka, a Zakłady Azotowe Kędzierzyn (ZAK), które też miały wejść na parkiet do końca III kwartału, trafią jednak do inwestora w drodze negocjacji.

Jedynym, ale jednym z największych debiutów w historii, możliwym do realizacji do końca IV kwartału br., jest debiut PGE. Był on planowany na kwiecień, później na III kwartał, ale obecnie obowiązuje termin listopadowy, choć z zastrzeżeniem, że muszą być wówczas sprzyjające warunki na rynkach finansowych. Pod koniec września spółka złożyła prospekt emisyjny w KNF.

Po ofercie nowi akcjonariusze obejmą akcje reprezentujące nie więcej niż 15% kapitału zakładowego i głosów na walnym zgromadzeniu PGE. Oferującym jest UniCredit CAIB Poland. Współkoordynatorami oferty i budowy księgi popytu oraz menedżerami oferty są banki Goldman Sachs International oraz UniCredit CAIB UK.

PGE jest największym producentem energii w Polsce. Jego wartość można szacować na ok. 30 mld zł, a wartość oferty na ok. 4 mld zł.

Do końca I kw. 2009 roku mógł teoretycznie nastąpić też debiut Banku BGŻ. Tak się jednak nie stało. Nie zapadła też decyzja o sprzedaży akcji SP inwestorowi strategicznemu - Rabobankowi. BGŻ złożył prospekt emisyjny w KNF pod koniec kwietnia.2008 roku, a wartość 100% jego akcji została oszacowana przez doradcę zarządu BGŻ na 2,0-3,0 mld zł. Do Skarbu Państwa należy 37,29% akcji BGŻ, a Rabobank kontroluje 59,35% banku. MSP deklaruje, że chce sprzedać cały swój pakiet.

KOLEJNE OFERTY SPÓŁEK SP MOŻLIWE DOPIERO W 2010 R.

Następne oferty spółek z dominującym udziałem SP mogą realnie odbyć się najwcześniej w pierwszym kwartale 2010 roku. W rachubę wchodzi m.in. debiut Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW), Grupy Węglowo-Koksowej powstałej na bazie Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), Huty Łabędy z Gliwic i Zakładów Górniczo-Hutniczych Bolesław z Bukowna.

Możliwa jest też oferta Kopalni Soli Kłodawa, pierwotnie planowana na 2007 rok. W przypadku tych wszystkich firm zamiast ścieżki giełdowej może zostać przeprowadzona sprzedaż akcji w drodze rokowań.

Na parkiet mają też trafić akcje PKP Intercity, a wartość oferty publicznej tej firmy może wynieść prawie 1 mld zł. Spółka chce dzięki debiutowi giełdowemu pozyskać ok. 500 mln zł, a Skarb Państwa za pośrednictwem PKP do 400 mln zł dzięki sprzedaży istniejących akcji.

DEBIUTY SPÓŁEK SKARBU MOŻLIWE W KOLEJNYCH OKRESACH

Na 2009 rok przewidywany był też wstępnie debiut spółki Tauron (dawnej Energetyka Południe), powstałej na bazie m.in. PKE i Enionu poprzez podwyższenie kapitału. Termin ten został jednak zmieniony roboczo na 2010 roku, choć MSP może wycofać się jednak z pomysłu oferty publicznej i zaoferować walory tej spółki inwestorowi branżowemu.

To samo dotyczy najmniejszej grupy energetycznej - Energi, składającej się z 8 lokalnych dystrybutorów energii (dawnej G8) i Elektrowni Ostrołęka. Teoretycznie debiut wciąż jest planowany na okres 2009-2011, ale zamiast tej ścieżki, spółka zapewne trafi w całości do inwestora branżowego.

W dalszej w przyszłości na parkiet mają też trafić PKP Cargo, ale dopiero w 2011 roku.

Z większych podmiotów z udziałem MSP, na GPW w najbliższych latach może znaleźć się jeszcze PZU, po rozwiązaniu konfliktu z Eureko. Możliwy jest także debiut Poczty Polskiej - najpóźniej w 2011 roku.
* GPW NA GPW MOŻE TRAFIĆ W II ETAPIE PRYWATYZACJI*

W najbliższym czasie na giełdę nie wejdzie natomiast sama GPW. MSP może to zrobić dopiero w drugim etapie jej prywatyzacji. W pierwszym etapie akcje GPW ma objąć inwestor strategiczny, a po tej operacji w rękach SP pozostanie 25% i jedna akcja. Decyzja, czy te walory trafią na GPW, zostanie podjęta dopiero za 2-3 lata.

Kolegium MSP przyjęło uaktualnioną strategię prywatyzacji GPW, przewidującą sprzedaż do 73,82% akcji spółki inwestorowi branżowemu lub konsorcjum z inwestorem finansowym. Wcześniej GPW miała trafić na GPW w pierwszym etapie swej prywatyzacji, ale wycofano się z tego z powodu bessy na rynku kapitałowym.

Tagi: acp, giełda, wiadomości, gospodarka, ipo, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz