Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Wyniki BGŻ mogą źle wpływać na kurs akcji

0
Podziel się

Money.pl pokazuje plusy i minusy spółki sprzedawanej przez resort skarbu. Bank musi poprawić efektywność.

Wyniki BGŻ mogą źle wpływać na kurs akcji
(PAP/Andrzej Wiktor/Archiwum)
bDXHcjLV

Bank Gospodarki Żywnościowej ma wskaźnik rentowności 2,5 raza niższy od średniej na całym rynku bankowym. Jego znaczna poprawa nie będzie łatwa, co nie jest dobrym znakiem dla tych, którzy myślą o kupnie walorów tej spółki.

Jeszcze przez tydzień, do poniedziałku 16 maja drobni inwestorzy mogą składać zlecenia na zakup akcji banku BGŻ. To kolejna m.in. po PZU, Tauronie i GPW oferta prywatyzacyjna przygotowana przez ministra Aleksandra Grada. Każdy gracz może zapisać się minimalnie na 12, a maksymalnie na 120 akcji spółki. Jeżeli się na to zdecyduje, stanie się posiadaczem walorów drugiego najmniejszego banku na warszawskim parkiecie. I o ile sama wielkość spółki dla przyszłych zysków inwestorów nie ma znaczenia, to już wyniki prezentowane przez bank mogą ich zaniepokoić, a w przyszłości ciążyć na kursie banku.

BGŻ musi poprawić wskaźniki

Wiele do życzenia pozostawiają bowiem wskaźniki pokazujące rentowność banku BGŻ w porównaniu do innych spółek z branży. W ubiegłym roku wskaźnik ROE dla BGŻ, pokazujący stosunek zysków do kapitałów własnych, wyniósł 4,6 procent. W tym samym czasie średnia dla sektora bankowego sięgnęła 12 procent.

bDXHcjLX

- _ Tak słaby wynik w przypadku BGŻ nie wynika wcale z niewystarczającego wykorzystania zgromadzonych depozytów i liczby udzielonych kredytów, czy też wysokich odpisów na rezerwy _ - mówi w rozmowie z Money.pl Marcin Jabłczyński, analityk sektora bankowego z Deutsche Banku. - _ Problem wynika z wysokich kosztów operacyjnych, a to oznacza, że podniesienie wskaźnika rentowności do dwucyfrowego poziomu nie będzie łatwym i szybkim działaniem _ - zauważa analityk.

Zobacz wartość kredytów i zgromadzonych depozytów w bankach (w mld zł)
Bank Kredyty Depozyty
PKO BP 131 133
Pekao 88 101
BRE 59 47
Millennium 37 35
Getin 34 37
ING 32 48
Kredyt Bank 29 26
BGŻ 20 21
Handlowy 14 27
BOŚ 11 12

Źródło: Money.pl na podstawie prospektu emisyjnego BGŻ oraz raportów banków na koniec 2010 roku. W tabeli banki uszeregowane według wielkości kredytów.

bDXHcjMd

Problem niskiej rentowności BGŻ zauważyli także analitycy Espirito Santo Investment. Prognozują oni, że dopiero w 2015 roku wskaźnik ROE dla BGŻ przekroczy 13 procent. Ma do tego doprowadzić zapowiadane przez zarząd cięcie kosztów, jak również zwiększanie dochodów przez wzrost sprzedaży produktów dla klientów detalicznych. Zadanie ambitne, ale trudne na bardzo konkurencyjnym rynku bankowym.

BGŻ nie zwiększa udziałów w rynku

[ ( http://static1.money.pl/i/h/172/t125356.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/palka;bgz;nie;powtorzy;sukcesu;pzu,53,0,823093.html) Pałka: BGŻ nie powtórzy sukcesu PZU
Tym bardziej, że jeżeli porównany BGŻ do innych spółek z sektora bankowego w Polsce, okaże się, że jest on za nimi daleko w tyle, zarówno pod względem wartości udzielonych kredytów, jak i zgromadzonych depozytów. W tym pierwszym przypadku jego udziały w rynku na koniec ubiegłego roku wyniosły 2,7 procent, a w drugim: 3 procent. Daje to BGŻ-owi jedenaste miejsce na rynku.

Podobnie wygląda sytuacja w odniesieniu do depozytów i kredytów udzielonych osobom prywatnym.W tym segmencie bank od 2008 roku utrzymuje w miarę stały udział w całym rynku bankowym, nie zwiększając go. W ostatnich latach BGŻ nie wzmocnił również swojej pozycji w segmencie kredytów hipotecznych, skupiając się na udzielaniu ich tylko w polskiej walucie.

bDXHcjMe
Udział BGŻ w rynku bankowym (w procentach)
2008 2009 2010
Depozyty detaliczne 3,5 3,2 2,9
Kredyty detaliczne 1,8 2 2
Kredyty hipoteczne 2,8 2,7 2,5

Źródło: Money.pl na podstawie prospektu emisyjnego BGŻ

bDXHcjMf

Lider w kredytach dla rolników* *

Bank BGŻ chwali się, że - chociaż ma niewielkie udziały w rynku bankowym - to cieszy się powodzeniem wśród rolników i jest zdecydowanym liderem, jeżeli chodzi o obsługę sektora rolno-spożywczego w Polsce. Wystarczy wspomnieć, że prawie 40 procent wszystkich udzielonych przez bank kredytów trafiła do rolników. Do tego BGŻ ma prawie 30-procentowy udział w całym rynku kredytów preferencyjnych dla rolników, konkurując na nim praktycznie tylko z bankami spółdzielczymi.

Właśnie z tego powodu akcje BGŻ mogą zainteresować tych inwestorów, którzy liczą na zyski dzięki poprawiającej się sytuacji rolników w coraz większej mierze korzystających ze środków unijnych. Problem jednak cały czas w tym, że bank nie radzi sobie z utrzymaniem wskaźnika rentowności na wyższym poziomie, podczas gdy ta sztuka udaje się z powodzeniem działającym w tej samej niszy bankom spółdzielczym.

Najwięcej placówek w małych miastach

Bank wyróżnia się również pod względem liczby placówek w małych miasteczkach, co umożliwia mu dotarcie do klientów zainteresowanych założeniem konta, lokaty czy wzięciem kredytu lub pożyczki. Ma obecnie ponad 360 placówek własnych, co stawia go w połowie stawki wśród instytucji notowanych na giełdzie.

bDXHcjMg

Źródło: Money.pl na podstawie raportów i stron internetowych banków

Najwięcej placówek, bo aż 40 procent wszystkich, BGŻ ma w miejscowościach liczących od 20 do 50 tysięcy mieszkańców. Co piąta znajduje się w miasteczkach poniżej 20 tysięcy mieszkańców. Gorzej wygląda sytuacja w dużych metropoliach powyżej 500 tysięcy mieszkańców, gdzie BGŻ umiejscowił tylko co dziesiąty oddział. Dlatego można spodziewać, że bank dalej będzie koncentrował się na małych miastach, jak również na dotarciu do jak największej liczby klientów z sektora rolno-spożywczego. Dla inwestorów oznacza to, że muszą liczyć się faktem, iż duża liczba placówek w małych miastach będzie niosła ze sobą duże koszty przy jednoczesnej mniejszej liczbie klientów, których bank mógłby pozyskać w dużych miastach.

Bez szans na WIG20

Jak sprawdził Money.pl, BGŻ w momencie wejścia na giełdę stanie się drugim najmniejszym pod względem wielkości aktywów bankiem notowanym na warszawskiej giełdzie. Wynoszą one bowiem niespełna 29 miliardów złotych i są prawie sześć razy mniejsze od największego w Polsce banku PKO BP. W gronie giełdowych banków mniejszy od BGŻ jest tylko Bank Ochrony Środowiska, którego aktywa wynoszą 15 miliardów złotych.

Aktywa banków notowanych na GPW (w mld zł)
Bank Aktywa
PKO BP 170
Pekao 134
BRE 90
ING 65
Millennium 47
Kredyt Bank 43
Getin 43
Handlowy 37
BGŻ 29
BOŚ 15

Źródło: Money.pl na podstawie prospektu emisyjnego BGŻ i raportów banków na koniec 2010 roku.

I chociaż bank takiej wielkości nie ma szans, by wskoczyć do indeksu WIG20, to wcale nie oznacza, że jego akcje nie zainteresują wśród dużych inwestorów. W porównaniu do mniejszego banku BOŚ, papiery BGŻ będą zapewne notować znacznie wyższe obroty, co w pewnym stopniu będzie zachęcać do ich kupowania. Wszystko zależy tylko od ceny emisyjnej, którą ostatecznie poda Skarb Państwa. Zdaniem Money.pl - na razie zaoferowana cena maksymalna na poziomie 90 złotych za akcję jest zbyt wygórowana.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/102/t112742.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/analitycy;oceniaja;dla;money;pl;oferte;publiczna;bgz,116,0,823156.html) Analitycy oceniają dla Money.pl ofertę publiczną BGŻ Zapisy na akcje będą trwać do 16 maja. Debiut jedenaście dni później. Cena maksymalna została ustalona na poziomie 90 złotych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/103/t112743.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/knf;zatwierdzila;prospekt;emisyjny;bgz,147,0,820115.html) KNF zatwierdziła prospekt emisyjny BGŻ Według nieoficjalnych informacji prasowych debiut BGŻ na GPW zaplanowano na 27 maja.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/132/t85636.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/zobacz;harmonogram;oferty;publicznej;bgz,123,0,822907.html) Zobacz harmonogram oferty publicznej BGŻ Oferta publiczna BGŻ obejmuje do 16.046.596 akcji serii A i D. Oferującymi są Biuro Maklerskie BGŻ i Dom Maklerski PKO BP.

Autor jest analitykiem Money.pl

bDXHcjMy
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)