Notowania

giełda
21.02.2014 18:30

2500 punktów już w następnym tygodniu? WIG20 ma szansę na...

Po krótkiej konsolidacji indeks 20 największych spółek na polskim parkiecie zdaje się wracać do krótkoterminowego trendu wzrostowego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Najważniejsza informacja, która ukazała się po zamknięciu środowej sesji i najmocniej wpłynęła w mijającym tygodniu na rynki to PMI dla przemysłu z chińskiej gospodarki. Wskaźnik po raz kolejny okazał się gorszy od prognoz, co znów wywołało silną przecenę na światowych parkietach. Traciła również polska giełda, a WIG20, choć przez całą czwartkową sesję odrabiał spadki, stracił na zamknięciu prawie 1%. Negatywnie zaskakiwały także PMI dla europejskich gospodarek opublikowane w czwartek. Zwracam również uwagę na kolejne słabe dane z amerykańskiego rynku nieruchomości - spadła zarówno ilość rozpoczętych budów oraz pozwoleń na nie, jak i sprzedaż już istniejących domów.

W ciągu tygodnia WIG20 spadł w okolicę strefy o której mówiłem zeszłym tygodniu, by w piątek trwale się z niej wybić i po raz kolejny dać sygnał do ataku na poziom 2500 punktów. Biorąc pod uwagę fakt, że przez następne 4 sesje nie zostaną opublikowane żadne kluczowe dane, oraz to, że indeksowi sprzyja sytuacja techniczna, atak ten ma dużą szansę powodzenia. Tym samym, WIG20 zdobędzie kolejną strefę (2500 - 2515), która następnie stanie się silnym wsparciem dla dalszych wzrostów. Szczególną ostrożność zachować należy w piątek, ponieważ wtedy poznamy stopę bezrobocia i inflacji w Strefie Euro, oraz drugi odczyt PKB oraz Chicago PMI dla Stanów Zjednoczonych.

Wyniki finansowe w mijającym tygodniu opublikowała m.in. Netia, Qumak oraz GPW. Operator telefonii stacjonarnej zarobił w w czwartym kwartale zeszłego roku 10,5 miliona złotych, co okazało się wynikiem o ponad 25% lepszym od prognoz. Zarząd podtrzymał decyzję o wypłacie dywidendy w wysokości 0,42 PLN na akcję, a ze swojej funkcji zrezygnował dotychczasowy przezes spółki. W tym samym okresie zysk Qumak wyniósł 7,3 miliona złotych, co jest wynikiem o ponad 30% gorszym od zeszłorocznego zysku. Spadek zysku spółka tłumaczy powstaniem rezerwy w związku ze sporem z Narodowym Centrum Sportu. Jeśli chodzi zaś spółkę zarządzającą warszawską giełdą, ta zarobiła w ostatnim kwartale 2013 roku 28,5 miliona złotych. Cały zysk netto za zeszłoroczny rok przekroczył 110 milionów złotych.

Informację dotyczącą wyników w 2013 roku podała także PGE - spółka poinformowała o obniżeniu zysku za cały zeszły rok o 875 milionów złotych, co jest wynikiem zawiązania rezerwy na uprawnienia do emisji CO2, oraz odpisem aktualizującym wartość aktywów trwałych. Z tego powodu akcje PGE mocno traciły w środę, jednak spadek został w ciągu sesji odrobiony z nawiązką.

O wynikach poinformowała także szykująca się do debiutu na GPW Comperia. Finansowa porównywarka zarobiła w 4 kwartale 2013 roku ponad 1,6 miliona złotych, a cały rok zamknęła z zyskiem w wysokości ponad 3 milionów złotych, co oznacza 100% wzrost względem 2012 roku.

Swoje plany co do wypłaty dywidendy zasygnalizowały m.in. takie spółki jak Orbis, Apator, oraz Komputronik. Zarząd Orbisu chce zarekomendować wypłatę zysku w wysokości nie niższej niż w 2012 roku, czyli co najmniej 65 milionów złotych (wtedy było to 1,4 PLN na akcję). Zarząd Apatora deklaruje rekomendację dywidendy w wysokości co najmniej 0,6 PLN, a Komputronik ma zamiar wypłacić co najmniej 20% zysku za bieżący rok obrotowy (ten trwa do końca pierwszego kwartału 2014).

O wypłacie dywidendy przy okazji publikacji swoich planów ekspansji poinformowało także CCC. Spółka zamierza w ciągu najbliższych dwóch lat podwoić powierzchnię handlową, oraz otworzyć się na takie rynki jak Austria, Słowenia, Chorwacja, Niemcy i Turcja. Wiceprezes CCC określił wielkość dywidendy za 2013 rok jako nie mniejszą niż wypłacona rok wcześniej (1,6 PLN na akcję).

Tagi: giełda, komenatrze giełdowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze
Źródło:
Investio
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz