Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Wróbel
|

Amerykanie tracą domy

0
Podziel się:

W czerwcu liczba osób, które z powodu zaległości w spłacie kredytu straciły mieszkanie w USA wzrosła o 56 proc.

Kryzys rynku nieruchomości to nie suche cyfry o taniejących mieszkaniach na każde 501 gospodarstw domowych przypada jedno, któremu bank zajął dom, albo dostało ponaglenie do uregulowania rat kredytu (w Nevadzie jedno na 122 gospodarstw "ma nóż na gardle").

Spadające ceny domów najbardziej uderzają w osoby, które zaciągnęły drogie kredyty (tzw. subprime) licząc na utrzymanie wieloletniego trendu wzrostowego - ponad połowa z nich musi już spłacać więcej niż warte są nieruchomości, a według analityków Credit Suisse do końca 2009 r ich odsetek wzrośnie do 63 proc. W tym roku w posiadaniu banków znajdzie się ok. 1 mln domów - to jedna czwarta wszystkich transakcji na całym rynku. Senat przeznaczył 300 mld USD na uratowanie 2 mln gospodarstw, ale program pomocowy będzie skuteczny tylko, gdy mieszkania przestaną dynamicznie tanieć.

SYTUACJA NA GPW

Otoczenie zagraniczne nie sprzyja odbiciu na warszawskiej giełdzie, ale pomimo czwartkowych spadków, wykresy głównych indeksów z technicznego punktu widzenia wyglądają nienajgorzej. WIG20 w ciągu dnia przekroczył poziom 2600 pkt., ale pod koniec sesji transakcje pakietowe na papierach największych spółek doprowadziły do powrotu do poziomów z początku notowań (o 1,2 proc. poniżej środowego zamknięcia).

Dzięki wzrostowi TP SA o ponad 2 proc. WIG-Telekomunikacja był jedynym indeksem branżowym zyskującym na wartości, natomiast fatalnie radziły sobie Agora, PBG oraz Cersanit, których walory były tańsze o ponad 7,5 proc. niż dzień wcześniej. Spółka mediowa zastąpiła TVN na liście "najmniej preferowanych akcji" sporządzanej przez bank inwestycyjny Merrill Lynch.

GIEŁDY W EUROPIE

W czwartek europejskie indeksy kończyły dzień na czerwono, głównie za sprawą przeceny sektora detalicznego oraz budowlanego. Akcje sieci Carrefour po informacji o dużym spadku sprzedaży w supermarketach w drugim kwartale 2008r. traciły na wartości najsilniej od ośmiu lat. W dalszym ciągu papiery banków znajdowały się pod presją sprzedających - tym razem do złych newsów zza oceanu doszła o ponad 60 proc. niższa wycena analityków UBS dla walorów amerykańskiego Freddie Mac (taniał w czwartek o 23 proc.).

Tymczasem ze Stanów Zjednoczonych powiało wreszcie umiarkowanym optymizmem - w czwartek dowiedzieliśmy się, że liczba osób po raz pierwszy składających wniosek o zasiłek dla bezrobotnych spadła poniżej 350 tys. osób, a szacunki analityków kształtowały się w okolicach poziomów sprzed miesiąca (400 tys. osób). Indeksy na Wall Street rozpoczęły dzień od wzrostów - S&P 500 zyskiwał 0,2 proc., a DJIA 0,3 proc.

WALUTY

Dobre wiadomości z rynku pracy w USA bilansowały się w czwartek z negatywnym sentymentem do sektora finansowego w związku z czym kurs dolara nie zmienił się istotnie wobec głównych walut. Za euro płacono ok. godz. 16 tyle samo, co w środę, tj. 1,573 USD, a kurs pary USD-JPY kształtował się w na poziomie 107,1 jenów (-0,2 proc.). Trend wzrostowy na polskiej walucie nie uległ odwróceniu, ale w czwartek znacznie wyhamował - euro kosztowało po południu 3,268 PLN (-0,2 proc.), a dolar 2,078 PLN (-0,1 proc.). Frank szwajcarski był tańszy o 0,2 proc. i wyceniano go na 2,015 PLN.

SUROWCE

Cena ropy naftowej stabilizuje się w okolicy 137 USD za baryłkę. W czwartek Total, ostatni międzynarodowy koncern paliwowy zainteresowany inwestycjami w irańskie złoża ropy naftowej, zdecydował o zaniechaniu przedsięwzięć ze względu na zbyt wysokie ryzyko geopolityczne (Iran w tym tygodniu przeprowadził testy pocisków o dalekim zasięgu). Na rynku metali obserwowaliśmy rekordy cenowe aluminium (3350 USD za tonę), która drożeje ponieważ Chińscy producenci zmniejszą wydobycie o 10 proc. Kłopoty amerykańskich pożyczkodawców przekładają się z kolei na wzrost ceny złota, które kosztowało w czwartek o 1,8 proc. więcej niż dzień wcześniej tj. 940 USD. Miedź podrożała w Londynie o 1,3 proc. i za tonę płacono 8280 USD.

dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Open Finance
KOMENTARZE
(0)