Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Przemysław Kwiecień
Przemysław Kwiecień
|

Apple znów w górę, w nocy dane z Chin

0
Podziel się:

Pomimo słabej sesji w Europie i słabego otwarcia na Wall Street, amerykański rynek akcji uniknął korekty, m.in. znów dzięki spółce Apple.

 Przemysław Kwiecień 
  
Analityk XTB
Przemysław Kwiecień Analityk XTB

*Pomimo słabej sesji w Europie i słabego otwarcia na Wall Street, amerykański rynek akcji uniknął korekty, m.in. znów dzięki spółce Apple. *

Dobre nastroje i gołębie wypowiedzi kandydatów do Fed przełożyły się na wzrost notowań EURUSD i powstrzymały osłabienie złotego. Dziś dane o sprzedaży domów w USA, a w nocy ważne dane z Chin.

Apple znów ratuje sesję w USA

Wczorajsza sesja rozpoczęła się od realizacji zysków na największej spółce na Wall Street. Cena akcji Apple zniżkowała w okolice 591 USD, jednak szybko znaleźli się kupujący i ostatecznie – podobnie ja w poniedziałek – końcówka sesji przyniosła nowe rekordy: 606,85 USD za akcję. Podkreślaliśmy już, iż moment odwrotu/korekty na tej spółce będzie sygnałem dla innych rynków. Na razie jednak Apple-mania trwa w najlepsze.

Nowe gołębie w drodze do Fed

Wczoraj w Kongresie odbyły się przesłuchania dwóch prezydenckich kandydatów do Fed. Dwa miejsca w Fed są nieobsadzone od dłuższego czasu, gdyż wcześniejsze propozycje Obamy nie znajdowały poparcia Republikanów. Tym razem Obama zdecydował się na kompromis i zaproponował jednego kandydata z poparciem Demokratów (Jeremy Stein) i jednego z poparciem Republikanów (Jerome Powell). Ten drugi zaznaczył wczoraj, iż Fed cały czas musi wspomagać amerykańską gospodarkę, co było pretekstem dla kupujących na parze EURUSD.

Euro wkrótce po 4 złote?

Nowe rekordy spółki Apple oznaczają możliwość spadku notowań pary EURPLN w okolice 4,00 już w niedługim czasie. Choć na pierwszy rzut oka takie połączenie wydaje się nie mieć sensu, w praktyce jest inaczej. Utrzymująca się koniunktura na Wall Street (której Apple jest lokomotywą) przekłada się na rosnący apetyt na ryzyko, a to zaś oznacza, że spadają premie za ryzyko.

Premie za ryzyko od polskiego długu są zaś w średnim terminie bardzo istotnym czynnikiem determinującym notowania złotego (niskie premie oznaczają mniejsze ryzyko refinansowania w walutach obcych dla podmiotów krajowych). Ich spadek był fundamentalną przyczyną umocnienia polskiej waluty w pierwszym kwartale.

O ile jednak premie cały czas spadają, notowania EURPLN zatrzymały się w okolicach 4,10-4,12. Naturalnie może być tak, że (zasłużona) korekta na Wall Street przełoży się na wzrost premii, ale na moment obecny pro sta zależność z notowaniami 5-letnich kontraktów CDS pokazuje, iż kurs EURPLN powinien być niżej.

W nocy dane z Chin

W trakcie czwartkowej sesji azjatyckiej (a zatem w nocy naszego czasu, dokładnie o 3.30) opublikowany zostanie wstępny marcowy indeks PMI dla Chin. Dane mogą mieć spore znaczenie, gdyż ostatnie doniesienia z Państwa Środka są niepokojące.

Na wykresach:

EURUSD, H1 – poruszając się w dynamicznym kanale wzrostowym na interwale H1, notowania pary dotarły do pierwszego z oporów na interwale dziennym, to oznacza, iż bykom będzie trudniej kontynuować wzrosty; przełamanie dolnego ograniczenia kanału (ok. 1,3220 na moment obecny) byłoby pierwszym krokiem do większego ruchu spadkowego

Copper, D1 – rynek miedzi lubi silne wybicia z formacji trójkąta, a obserwowany na interwale dziennym trójkąt (rysujący się już ponad miesiąc) jest gotowy do takiego ruchu; zakończona korekta abc mogła sugerować wybicie górą i pod koniec ubiegłego tygodnia na to się zanosiło; jednak przy słabych doniesieniach z Chin byki nie miały siły na taki ruch; kluczowy może okazać się zatem indeks PMI

W20 (kontrakty), D1 – przejście na nową serię kontraktów (+17 pkt.) dało jedynie tyle, że na wykresie pojawiła się wyspa odwrotu i wczorajsza sesja (jak i dzisiejsze otwarcie – bez reakcji na wzrosty w końcówce sesji na Wall Street) jedynie potwierdza ten smutny dla byków obraz; totalny brak Applemanii w Warszawie oznacza, że nadal realne jest cofnięcie w rejon linii trendu (ok. 2240 na rynku terminowym i ok. 2200 na kasowym)

giełda
komenatrze giełdowe
komentarze walutowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)